حضور مردم در صحنه موجب تقویت امنیت می‌شود

قم - ایرنا - آیت الله اسدالله بیات با اشاره به افزایش قیمت بنزین گفت: حضور مردم در صحنه موجب تقویت امنیت می‌شود و مردم با حضورشان امنیت کشور را تامین کرده و می‌کنند.

به گزارش دفتر آیت الله بیات ، وی در درس خارج فقه خود اظهار داشت: آقایان باید پیش از اجرا، نحوه کار را با مردم در میان می‌گذاشتند و می‌گفتند که بناست چه کاری انجام شود.

وی گفت: این مردم، همان‌هایی هستند که با حضورشان امنیت همه را تأمین کرده و  می‌کنند، به موقع حضور یافته‌اند، شهید داده‌اند، اموال خود را در اختیار حاکمیت قرار داده‌اند، این‌ها مبنای مشروعیت همه ما هستند و از این مردم محرم‌تر کسی نیست که یک‌دفعه بنشینیم و برایشان یک تصمیمی بگیریم بدون اینکه خودشان بدانند و این شکلی اجرا کنیم و این مشکلات را بوجود آوریم.

وی اظهار داشت: من صراحتا می‌گویم که این قبیل اعمال نیازمند قانون است و قانون باید در مجلس به تصویب برسد. من منتقد این شیوه هستم و قبولش ندارم. مردم قیم نمی‌خواهند. آقایان باید پیش از اجرا، نحوه کار را با مردم در میان می‌گذاشتند و می‌گفتند که بناست چه کاری انجام شود. این مردم ولی‌نعمت و صاحب اختیارند و شیوه‌ای که در برخورد با آنها اتخاذ شده، غلط است.

وی گفت: من منکر مشکلات موجود نیستم و بخشی از وضعیت فعلی، نتیجه فشارهایی‌ست که وجود دارد، ولی اینکه تا همین حالا هم توانسته‌ایم سرپا بایستیم به برکت همین مردم بوده و الا ما هیچیم.

آیت الله بیات اظهار داشت:‌ ارزانی و گرانی کالاها نیازمند برنامه‌ریزی‌ است و اینکه ما بنزین را درسهمیه‌بندی ۵۰ درصد گران کنیم ولی بگوییم اجناس دیگر گران نخواهد شد، این عملا شدنی نیست مگر اینکه سیاست درستی برای بقیه کالاها اتخاذ کرده باشیم و آنرا هم به مردم گفته باشیم.

وی اظهار داشت:‌ تجربه این سال‌ها به ما نشان داده که گرانی بنزین روی بقیه کالاها اثر می‌گذارد. طبیعی‌است که مثلا یک راننده مظلومی که از همین ماشین، خود و خانواده‌اش امرار معاش می‌کنند، یک‌دفعه می‌بیند که بنزینش را باید گران‌تر تهیه کند درحالی‌که نمی‌تواند کرایه‌اش را افزایش دهد. بدیهی‌ است که اعتراض می‌کند.

آیت الله بیات گفت:‌ آیا من باید بگویم حق اعتراض نداری؟ باید با او برخورد کنم؟ او همین حالا هم با سختی در حال زندگی‌است و در یک شب به این نتیجه می‌رسد که همین شرایط سخت، برایش سخت‌تر هم شده است. من امروز صبح آیه‌ای از قرآن را می‌خواندم و واقعا بدنم لرزید: لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ وَ لَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذابِی لَشَدِیدٌ می‌گوید لشدید با لام تأکید،با مردم برخورد بد نکنید، آه این مردم تا عرش خدا را می‌لرزاند.

بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا از بامداد جمعه ۲۴ آبان بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز سهمیه بندی شد و براساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی، قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر سه هزار تومان خواهد بود، همچنین قیمت بنزین سوپر هر لیتر ۳۵۰۰ تومان تعیین شده‌است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =