انتشار تصویری جدید از یک کهکشان مارپیچ

تهران- ایرنا- سازمان فضایی آمریکا (ناسا) تصویری از یک کهکشان مارپیچ را منتشر کرد که در نگاه اول شباهت بسیاری به کهکشان راه شیری دارد.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، این تصویر که توسط تلسکوپ فضایی «هابل» گرفته شده است، کهکشانی را نشان می‌دهد که مانند یک کهکشان راه شیری مارپیچ است. این کهکشان که NGC ۷۷۲ نام دارد، دقیقا مانند کهکشان راه شیری دارای چند کهکشان ماهواره‌ای کوچک است که به دور محور آن می چرخند. آنطور که از این تصویر برمی‌آید، NGC ۷۷۲ همچنین صاحب یک بازوی طویل و مارپیچ از گاز، گرد و غبار و ستاره است. 

در عین حال که ممکن است این سیاره در نگاه نخست شبیه بسیاری از دیگر کهکشان‌های مارپیچی به نظر برسد که تصویر آنها توسط تلسکوپ هابل گرفته شده اما ترکیب و ساختار آن منحصر به فرد است. NGC ۷۷۲ یک کهکشان مارپیچ بدون میله است. کهکشان‌های مارپیچ بر دو قسم هستند: کهکشان‌های مارپیچ میله‌ای و کهکشان‌های مارپیچ بدون میله؛ کهکشان‌های مارپیچ میله‌ای نوعی از کهکشان‌های مارپیچ هستند که در مرکز آن ساختار میله مانندی از ستاره وجود دارد. دو سوم تمام کهکشان‌های مارپیچی از نوع میله‌ای و بقیه، بدون میله هستند.

دانشمندان تخمین می‌زنند که این خطوط میله‌ای از گاز و گرد و غبار به انتقال مواد به سایر مناطق ستاره‌ساز در مراکز کهکشان‌ها کمک می‌کند.

این کهکشان ترکیبی جذاب از لکه‌های روشن ناشی از شکل‌گیری ستاره و موج‌های تیره‌ای از گرد و غبار کیهانی را در سراسر تصویر خود به نمایش می‌گذارد. قطر این کهکشان مارپیچ میله‌ای که در فاصله ۱۱۶ میلیون سال نوری در صورت فلکی حَمل (بره) قرار دارد، ۲۰۰ هزار سال نوری است. 

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha