روانشناس: «اعتراض» غیرمسالمت‌آمیز نتیجه‌ای ندارد

تهران - ایرنا - روانشناس بالینی از «اعتراض» به عنوان یک رفتار اجتماعی یاد کرد و گفت، این مقوله در قالب رفتارهای مسالمت‌آمیز نتیجه‌بخش است.

مهدی عسکری پور روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: گفت وگو در سطح فردی و اجتماعی یکی از موثرترین روش‌ بستن مسیر اعتراض است و آسیب های اجتماعی را کاهش می دهد.

وی با تاکید بر فراهم سازی شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای گفت وگو در جامعه افزود: گاه شرایط برای گفت وگو فراهم نمی شود و بنابراین اعتراض شکل می گیرد که در صورت خارج شدن از کنترل ثمره ای جز تعرض، تخریب و آشوب ندارد.

این روانشناس و استاد دانشگاه ادامه داد: نبود گفت وگو ضمن بر هم زدن آرامش جامعه، افراد را به خشونت و پرخاشگری سوق می دهد و بی اعتنایی به عواطف و احساسات آنها، آسیب های متعدد دیگری را رقم می زند.

عسکری پور گفت: گاه اعتراض با برخورد همراه می شود اما گفت وگو افراد را در قبال اقدامات مثبت و منفی خود پاسخگو می سازد.

وی از اعتراض به عنوان یک رفتار اجتماعی یاد کرد و افزود: اعتراض اگر در چارچوب گفت وگوی مسالمت آمیز باشد، مردم بهتر می توانند مطالبات خود را از سیاستگذاران و برنامه ریزان پیگیری کنند و این اتفاق «مشارکت جمعی» را افزایش می دهد.

عسکری پور ادامه داد: اعتراض در قالب رفتارهای غیرمسالمت آمیز نظیر تخریب، آشوب و نزاع نتیجه بخش نخواهد بود و آسیب آن افزون بر مردم که مطالبات به حق قانونی دارند، دامن معترضان را نیز می گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =