آشنایی با غارها را از دربند مهدیشهر آغاز کنید

سمنان- ایرنا- کتاب «شگفتی‌های غار» پژوهشی درباره ویژگی‌های غارها با تاکید بر غارهای استان سمنان به ویژه دربند مهدیشهر است که توسط حسن پاکزادیان از سوی انتشارات خواندنی در ۲ هزار نسخه به صورت تمام‌رنگی با حمایت شهرداری و شورای شهر مهدیشهر منتشر شده است.

کتاب «شگفتی‌های غار» در سه فصل به صورت پژوهشی با  تعریفی از غار آغاز می شود  و با معرفی غارهای معروف جهان پایان می یابد و در مقدمه مولف کتاب علاوه بر اهداف پژوهشی، معرفی غارها در زمینه گردشگری استان سمنان را نیز از دلایل انتشار  این کتاب می داند.

سه فصل این کتاب شامل غار پدیده ای دیدنی، غار دربند سنگسر، و غارهای بزرگ ایران و جهان، است و در بخش های این کتاب نام موجودات زنده، اسامی سنگواره ها و محیط زیست غارها به همراه عکس معرفی شده است.

بخشی از  کتاب

غار دربند مهدیشهر یکی از غارهای آهکی بزرگ ایران به شمار می رود که در گذشته محل سکونت انسان بوده است، این غار در شهرستان مهدیشهر استان سمنان، در دامنه های جنوبی البرز مرکزی در ارتفاعات دربند، در کمرکش کوه لهرد، در شمال شهر مهدیشهر جای گرفته است. طول غار ۱۱۴ متر، ارتفاع آن از سطح دریای آزاد 2 هزار متر، ارتفاع دهانه از پای کوه ۳۵۰ متر، عریض ترین قسمت آن  ۳۶ متر و بلندترین نقطه سقف آن به ارتفاع  حدود ۳۰ متر است.

با دقت در نقشه ایران به وفور با نام دربند مواجه می شویم، اما دربند سنگسر حد فاصل بین دو شهر مهدیشهر و شهمیرزاد در استان سمنان است. با مراجعه به فهرست اسامی غارهای ایران، علاوه  بر غار دربند مهدیشهر، نام های غار دربند رودبار یک، غار دربند رودبار دو، غار دربند چهارمحال و بختیاری و غار دربند قاطرچی زنجان را نیز قابل مشاهده است.

درباره نویسنده

حسن پاکزادیان متولد ۱۳۴۸ در مهدیشهر و دارای مدرک کارشناسی زمین شناسی از دانشکده اختر شناسی ایران است و در موزه های ایران از جمله موزه زمان، موزه پول، موزه تندیس  به عنوان کارشناس فعالیت داشته است. همچنین وی موزه عشایری ایل سنگسر را به صورت  خصوصی راه اندازی کرده است.

«تاریخ و گاهشماری در سکه های ساسانی»، «سکه های الیمایی»، «بررسی موضوعی سکه های ایران»، «تاریخ و گاهشماری در سکه های تبرستان» و کتاب هایی در زمینه فرهنگ سنگسر، از مهم ترین تالیفات وی به حساب می آید.

اخبار مرتبط