۱۲۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز در کشور وجود دارد

زاهدان- ایرنا- معاون آب و آبفای وزارت نیرو گفت: حدود ۱۲۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد که ۲۵ درصد از ۸۰ درصد آب کشور را برداشت می‌کنند.

قاسم تقی‌زاده خامسی روز دوشنبه در حاشیه سفر به زاهدان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همچنین ۲۰۰ هزار چاه زیر ۲۰ متر در کشور وجود دارد که آب زیرزمینی قلمداد نشده و از آب‌های سطحی تغذیه می‌کنند.

وی با بیان اینکه باید به سراغ چاه‌های غیر مجاز رفت ادامه داد: این امر به تمام استان‌ها اعلام شده و به مقدار مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز درصدی از آن به بخش صنعت تعلق پیدا می‌کند.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو در رابطه با برگزاری بیست و یکمین اجلاس کمیته مشترک آب هیرمند گفت: مصوبات نشست بیستم که در کابل برگزار شده بود در آغاز این نشست پیگیری و در ادامه درباره مسائل دیگری از جمله حقوق مشترک اتباع مرزنشین ۲ کشور ایران و افغانستان مذاکره شد.

وی بیان کرد: برای نخستین بار از طرف ایران مساله زیست محیطی تالاب‌ها و ریزگردها پیشنهاد داده شد که قرار است مطالعات این کار توسط مشاور مشترک انجام شود.

خامسی در خصوص موتور پمپ‌های نصب شده بر روی حاشیه رودخانه هیرمند گفت: موتور پمپ‌های حاشیه رود از طرف هیرمند جمع‌آوری شده که در مقابل افغانستان نیز مکلف به انجام برنامه‌ای مشابه بوده که قرار است نحوه اجرای این طرح پیگیری شود.

وی در خصوص طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان اظهار داشت: در سالجاری وضعیت منابع آبی مخازن چاه نیمه سیستان مطلوب است و از نظر تخصیص آب برای کشاورزان مشکلی نداریم.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو تصریح کرد: برای کشت پاییزه آب رهاسازی خواهد شد اما نحوه توزیع و زمان آن منوط به نحوه تصمیم‌گیری مسئولان سیستان و بلوچستان است.

وی در مورد انتقال آب از دریای عمان گفت: این طرح با همکاری بخش خصوصی انجام خواهد شد و سالانه بیش‌از ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب شیرین به این استان منتقل می‌شود.

خامسی در مورد چاه ژرف سیستان نیز اظهار داشت: این طرح تا ۲ هزار و ۴۰۰ متر نتیجه مطلوب نداشته و منتظر نتیجه سه هزار متری مطالعات هستیم.

وی درباره انتقال آب چاه نیمه‌های سیستان به زاهدان اظهار داشت: سالانه حدود ۲۰ میلیون متر مکعب آب از سیستان به زاهدان منتقل می‌شود که این رقم در مقابل ۳۳۰ میلیون متر مکعب آب تبخیری و ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب کشاورزی رقم چندانی نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =