محصولات دانش بنیان ایران ساخت با ۵۰ درصد حمایت یارانه‌ای ارایه می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر هماهنگی دانش، صنعت و بازار گفت: محصولات عرضه شده در این دوره از نمایشگاه ایران ساخت به تناسب با سطح‌بندی انجام شده بین ۱۰ تا ۵۰ درصد مشمول حمایت یارانه‌ای برای مراکز علمی و پژوهشی دولتی می‌شوند.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نشست هم‌اندیشی شرکت‌های حاضر در هفتمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد ایران ساخت با حضور پیمان صالحی معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عبدالرضا مجدالدین مدیرکل دفتر هماهنگی دانش، صنعت و بازار و جمعی از مسئولین این معاونت برگزار شد.

عبدالرضا مجدالدین مدیرکل دفتر هماهنگی دانش، صنعت و بازار در آغاز این نشست، افزود: ثبت نام در این نمایشگاه از ابتدای شهریور ماه سال ۹۸  آغاز شد و تا کنون نزدیک به ۴۰۰ شرکت فرآیند ثبت نام خود را تکمیل کرده‌اند، همچنین این شرکت ها ۹۲۰۰ محصول خود را برای حضور در نمایشگاه به ثبت رسانده‌اند و این آمار و ارقام در حال افزایش است.

وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای برگزاری موفق‌تر نمایشگاه هفتم، گفت: بدیهی است که هر چه به زمان برگزاری نمایشگاه نزدیک‌تر شویم، فشارهای کاری افزایش می‌یابد و از این رو از شرکت‌های حاضر در نمایشگاه درخواست دارم با توجه به زمان‌بر بودن فرآیند رفع نقص محصولاتی که نقص از سوی تیم فنی به آن‌ها اعلام شده است، ضمن رفع آن‌ها از ابتدا به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که چنین چالش‌هایی برای محصولات معرفی شده، به وجود نیاید.

مجدالدین افزود: محصولات عرضه شده در نمایشگاه به تناسب با سطح‌بندی انجام شده بین ۱۰ تا ۵۰ درصد مشمول حمایت یارانه‌ای برای مراکز علمی و پژوهشی دولتی می‌شوند.

وی با اشاره به شرایط عمومی اقتصاد و سیاست‌های انقباض مالی گفت: به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است تا ضمن تلاش برای افزایش فروش شرکت‌ها و رونق تولید، سیاست یارانه‌ای فعلی مورد بازبینی مجدد قرار گیرد و بر اساس شرایط موجود، یک ارزیابی بنیادین در مورد آن صورت گیرد. البته این مسئله با در نظر گرفتن تمام ملاحظات انجام می‌شود و تمهیداتی در نظر گرفته شده است تا با سیاستگذاری درست، میزان فروش داخلی و خارجی شرکت‌ها در یک برنامه دراز مدت افزایش یابد.

همچنین پیمان صالحی معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهارکرد: نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت از ابتدا بر اساس یک شیوه برد برد آغاز به کار کرد تا منابع تخصیص یافته به نحوی هزینه شود که هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی منتفع شوند،  این روش با توجه به اجرای موفق آن، مورد توجه دیگر سازمان‌ها و ارگان‌ها نیز قرار گرفته و این شیوه برگزاری نمایشگاه در حال تکرار و باز تولید است.

پرداخت ۱۸۰ میلیارد تومان یارانه

صالحی افزود: در دوره‌های پیشین، نزدیک به ۴۸۰ میلیارد تومان محصول در این نمایشگاه به فروش رفته که البته درصدی از این میزان فروش، نزدیک به ۱۸۰ میلیارد تومان به صورت یارانه از سوی معاونت علمی و فناوری پرداخت شده است. امیدواریم بتوانیم محور کاری این نمایشگاه را در دوره‌های پیش رو از یارانه محوری به سمت تسهیلات محوری تغییر دهیم.

معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت نظام کیفی و ارزیابی گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تلاش دارد تا شرکت‌های تولید کننده را ترغیب کند، هر چه بیشتر خود را با استانداردهای ملی و بین‌المللی منطبق سازند و با افزایش سطح کیفی محصولات، مقوله مهم برند سازی را نیز مورد توجه قرار دهند.

وی گفت: برخی شرکت‌های فناور و دانش بنیان، خطوط تولید انبوه ندارند و همین مسئله در اخذ استاندارد محصولات توسط آن‌ها اشکالاتی به وجود می‌آورد. از این جهت، با تلاش معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و با همکاری سازمان استاندارد، امکان دریافت گواهی محصول و گواهی انطباق محصول برای شرکت‌های دانش بنیان در بیش از ۱۹ استان کشور فراهم شده است.

صالحی با اشاره به ضوابط دریافت این گواهی افزود: درحال حاضر شرکت‌های دانش بنیان امکان دریافت این گواهی را دارند و با تلاش‌های صورت گرفته امیدوار هستیم در آینده نزدیک امکان بهره‌مندی شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم وفناوری نیز از گواهی انطباق محصول فراهم آید.

وی گفت: گواهی‌نامه انطباق بر اساس استاندارد ملی و بین‌المللی صادر می‌شود و مبتنی بر خود اظهاری شرکت‌ها است.

معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری با اشاره به فرصت‌های متنوع شرکت در این نمایشگاه گفت: نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت همزمان با نمایشگاه وزارت علوم و تحقیقات برگزار می‌شود که این مسئله با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از مشتریان شرکت‌ها را مراکز علمی و دانشگاهی تشکیل می‌دهد، می‌تواند زمینه‌ را برای توسعه و اشتراک مشتریان به وجود آورد.

وی افزود: امسال برای اولین بار محصولاتی که سابقه فروش در شرکت‌ها را ندارند نیز مورد حمایت قرار می‌گیرند به شرطی که خریدار اول آن‌ها کیفیت و عملکرد محصول را مورد تایید قرار دهد. در دوره گذشته برای اولین بار، اوراق خزانه را به عنوان بخشی از سهم پرداختی خریداران قبول کردیم و ۳۰ میلیارد ریال از فروش نیز در بستر تسهیلات لیزینگ انجام گرفت.

روح‌الله استیری مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین‌الملل، ضمن ارائه توضیحاتی در باره خدمات کریدور توسعه صادرات برای تسهیل شرایط حضور شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه‌های خارج از کشور، گفت: ظرفیت‌های قابل توجهی در کشورهای همسایه مانند: عراق، افغانستان، سوریه و پاکستان وجود دارد که می‌تواند این کشورها را به مقاصد صادراتی تجهیزات ایران ساخت تبدیل کند.

وی افزود: کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری، آماده دعوت و پذیرایی از مهمانان خارجی، معرفی شده توسط شرکت‌های دانش بنیان حاضر در هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی است، شرکت کنندگان می‌توانند ۵ نفر از مدعوین خارجی مد نظرشان را برای بازدید از نمایشگاه، به کریدور توسعه صادرات معرفی کنند.

گفتنی است هفتمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت از ۲۶ تا ۲۹ آذرماه در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =