۵ نیاز فناورانه رباتیک صنایع دریایی معرفی شد

تهران- ایرنا- ۵ نیاز فناورانه حوزه رباتیک صنایع دریایی امروز دوشنبه در گردهمایی دو روزه فناورانه صنایع، شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های حوزه رباتیک و اتوماسیون صنعتی در صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی شد.

گردهمایی دو روزه فناورانه صنایع، شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های حوزه رباتیک و اتوماسیون صنعتی با حضور ۱۷۵  نفر از ۱۰۴ شرکت دانش بنیان و استارتاپ و ۱۸۴ شرکت غیردانش بنیان برگزار شد و در نمایشگاه جانبی این رویداد، ۵۵ شرکت  از ۲۳ صنعت، سازمان، دانشگاه و پارک‌های علم و فناوری حضور دارند.

در این رویداد نیازهای فناورانه این صنعت در حوزه رباتیک، در زمینه نیاز ربات‌های هدف‌یاب مغناطیسی، ربات خزه زدا برای شناورها، ربات هدایت‌پذیر زیردریایی، دیتالینک بلند برد زیر سطحی و طراحی الگوریتم ربات هدایت‌پذیر زیردریایی تشریح شد.

سیدعلی عسگری نماینده مرکز نوآوری باز صنایع دریایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در خصوص این نیازهای فناورانه گفت: طراحی ربات متحرک با قابلیت چسبندگی به سطح شناور جهت انجام عملیات خزه زدایی در  زیر آب برای رفع مشکلاتی است که خزه برای صنعت دریایی به وجود می‌آورد، خزه عامل اصلی در کاهش راندمان کشتی، افزایش مصرف سوخت و آلوده کردن آب است.

وی بیان کرد: بنابراین به دلیل این که هزینه‌های خارج کردن کشتی از آب سنگین است، بنابراین نیاز است که پاکسازی سطوح کشتی در زیرآب بدون خارج کردن کشتی و با کمک ربات انجام شود.

نماینده مرکز نوآوری باز صنایع دریایی ادامه داد: کشف و شناسایی اهداف تعیین شده در زیرآب برای شناورهای تجاری در دریا هدف و نیاز به طراحی ربات هدایت پذیر زیردریایی است، عدم دستیابی به دانش و فناوری طراحی و ساخت این تجهیز جهت شناسایی در دریاهای کشور از مشکلات موجود در تامین این نیاز فناورانه است.

عسگری گفت: نیاز فناورانه دیتالینک بلند برد زیر سطحی برای ارایه راهکار ساخت و پیاده‌سازی کانال ارتباطی برد بلند برای شناور زیر سطحی به دو صورت رادیویی و آکوستیکی و ارتباط جهت ارسال و دریافت دیتا با ایستگاه ساحلی در فواصل زیاد امروز معرفی شده است تا مشکلات موجود از قبیل افت زیاد برد مودم رادیویی را برطرف کرد.

وی افزود: دست‌یابی به یک الگوریتم خود سامان‌ده برای تشخیص و بازسازی خطا و خرابی سامانه خودگردان، ساده سازی الگوریتم جهت پیاده سازی و اجرا و ارایه راهکار جهت پیاده‌سازی نرم افزاری برای توابع پیچیده ریاضی و ارایه راه‌های تست و ارزیابی از اهداف مورد نظر جهت طراحی الگوریتم ربات هدایت‌پذیر زیردریایی در رفع این نیاز فناورانه صنایع دریایی است.

در این گردهمایی نیازهای فناورانه برخی صنایع ارایه و در جلسات  B&B مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =