اصلاح قیمت بنزین سفره سودجویان را کوچک می‌کند

سمنان- ایرنا- عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه سمنان گفت: اصلاح قیمت‌ها لازمه اداره کشور در مسیر درست و مانع سوءاستفاده سودجویان است و از این رو، اصلاح قیمت بنزین بعد از چندسال امری اجتناب‌ناپذیر و برای کشور سودمند است.

رحمان سعادت روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: اقتصاد امری دستوری نیست و بعد از گذشت چند سال افزایش قیمت در اقتصاد اجتناب ناپذیر است.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه سمنان ادامه داد: اصلاح قیمت بنزین به عنوان بخشی از قانون هدفمندی یارانه‌ها و بازگشت اختلاف قیمت به جیب مردم تا حدی تورم را جبران می‌کند.

وی تصریح کرد: در گذشته حدود ۳۰ درصد مردم جزو قشرهای آسیب‌پذیر بودند، اما در سال‌های اخیر حدود ۶۰ درصد جامعه جزو قشر آسیب پذیر هستند و در قانون هدفمندی یارانه‌ها، تمام افراد جامعه باید دیده شوند.

سعادت بیان کرد: اصلاح قیمت بنزین با هدف اصلاح الگوی مصرف و برای جلوگیری از قاچاق و رانت‌خواری که تورم را نیز به دنبال دارد ضروری است ولی می‌توان با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و بازگرداندن تفاوت قیمت ها به جیب مردم، معیشت آن ها را بهبود بخشید.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه سمنان ابراز داشت: اکنون با طرح جدید، قیمت بنزین افزایش نیافته بلکه به قیمت واقعی خود نزدیک شده است اما همراه با واقعی شدن قیمت سوخت باید قیمت کالاهای مکمل و مرتبط با سوخت تغییر کند و حتی در مواردی کاهش یابد.

سعادت خاطرنشان کرد: همراه با اصلاح و افزایش قیمت بنزین باید کالاهایی مرتبط با آن مانند قیمت خودرو کاهش یابد و ضرورت دارد این مهم مدنظر مسئولان قرار بگیرد.

براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا از روز بیست و چهارم آبان ۹۸،  قیمت بنزین معمولی سهمیه ای هر لیتر ۱۵ هزار ریال، قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه ای هر لیتر ۳۰ هزار ریال و بنزین سوپر هر لیتر ۳۵ هزار ریال محاسبه می شود.
بر اساس مصوبه این شورا سهمیه سوخت خودروهایی که در کارت ماشین دوگانه سوز قید شده ۳۰ لیتر درماه، خودروهای تک سوز ۶۰ لیتر درماه است و خودروهای مربوط به دستگاه‌های اجرایی بدون سهمیه و باقیمت آزاد محاسبه می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها