تعداد جمعیت روستایی کشور به میزان ۵۰ سال گذشته است

قزوین - ایرنا - مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: جمعیت روستایی کشور براساس سرشماری سال ۴۵ بالغ بر ۲۰ میلیون نفر بوده و در سال ۹۵ نیز به همین میزان ثبت شده است.

جعفر کریمی روز سه شنبه در همایش دهیاری‌های استان قزوین که با حضور معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور برگزار شد، تصریح کرد: با توجه به رویکردهای موجود و ظرفیت‌های گذشته روستا، در واقع روستاهای ما توانسته‌اند طی مدت ۵۰ سال جمعیت خود را به نوعی حفظ کنند.

به گفته وی، مساله مورد توجه آن است که با روش‌های قدیمی دیگر نمی‌توان در حوزه روستا موفق عمل کرد.

کریمی با اشاره به تاسیس نخستین دهیاری کشور در آق بابا قزوین در سال ۸۳، گفت: امروز با گذشت ۱۵ سال امیدوارانه‌تر از قبل نسبت به توسعه امور روستاها فکر می‌کنیم تا جایی که مشکلات روستاها نسبت به گذشته راحت‌تر پیگیری و در دست اقدام قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه با شکل‌گیری دهیاری‌ها امروز باید مهندسی جدیدی را در کار خود داشته باشیم، تصریح کرد: این کار در حال انجام بوده و انجام لایحه جامع دهیاری‌ها نیز در همین راستا شکل گرفته است.

این مسئول با اشاره به روند اصلاح قوانین دهیاری‌ها، تاکید کرد: اصلاحات فرآیند الحاق بافت، تفکیک و تغییر کاربری‌ها با رای دیوان عدالت اداری از مسئولیت بنیاد مسکن خارج و به دهیاران سپرده شد و این موضوع در راستای درآمد پایدار شهرداری‌ و دهیاری‌ها صورت گرفته است.

در پایان این مراسم از نفرات برتر آزمون‌های مکاتبه‌ای سال ۹۷ و ۹۸، مسئولان برتر امور مالی دهیاری‌ها و طرح‌های برتر اقتصادی دهیاران استان تجلیل به عمل آمد.

استان قزوین دارای ۸۴۲ روستای دارای سکنه و ۶۳۰ دهیاری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =