۲۷ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۵
کد خبرنگار: 1573
کد خبر: 83559785
۰ نفر

برچسب‌ها

رشد ۶.۴ درصدی صنعت آی.تی

تهران- ایرنا- رئیس نظام صنفی رایانه‌ای کشور اعلام کرد: در حالی که کشور در سال گذشته رشد اقتصادی منفی ۴.۷ را تجربه کرد، اما صنعت آی.تی با رشد ۶.۴ درصدی روبه‌رو شد و انتظارمان این است با قدم برداشتن در حوزه ساماندهی کسب‌وکارهای حوزه آتی، سال آینده نیز رشد چشمگیری در این حوزه داشته باشیم.

محمدباقر اثنی‌عشری در دومین مجمع عمومی عادی سازمان نصر (نظام صنفی رایانه‌ای) تهران گفت: سال گذشته با رشد ۴۹ درصدی روبه‌رو شدیم، بخشی از این افزایش درآمد به واسطه حق عضویت و بخشی دیگر به استقبال همکاران در تمدید و عضویت جدید صورت گرفت، این‌ها نشان می‌دهد اعتماد همکاران به سازمان را باید افزایش دهیم.

وی اضافه کرد: در سال مالی گذشته ۴۷۳ نفر به عضویت نظام صنفی رایانه‌ای درآمدند که این عدد، میانگین عضویت دو نفر در روز را نشان می‌دهد، این آمار عضویت افراد است و ما هنوز وارد فضای استارتاپ‌ها و شرکت‌های SME (بنگاه‌های کوچک و متوسط) نشده‌ایم.

رئیس سازمان نظام صنفی تهران اشاره کرد: این تعداد عضویت در حالی است که به گزارش سال ۹۷ اتاق بازرگانی، تعداد اعضای حقوقی شاخه اطلاعات و ارتباطات در کشور ۴۲۹ نفر است. درآمد ما در سالی که گذشت چیزی حدود ۲.۵ میلیارد تومان بوده که ۹۷ درصد از این مبلغ از محل حق عضویت تامین شده و ۲.۳ درصد نیز واگذاری سالن و کمک‌های دیگر به دست آمده است.

او با اشاره به این که سازمان نصر تشکلی است که با پرداخت‌های خرد اعضا سرپا ایستاده است، افزود: یکی از حُسن‌های ما مستقل بودن‌مان است. در اساسنامه تشکل صنفی دو وظیفه برعهده ما گذاشته شده است؛ یکی دفاع از منافع صنف و دیگری ساماندهی بازار. در گذشته وظیفه اول که دفاع از منافع صنف است را به درستی انجام دادیم و در دهه دوم سازمان در شرایطی هستیم که می‌توانیم گام دوم را در حوزه ساماندهی بازار برداریم.

اثنی عشری اشاره کرد: مدتی است به یک فرمول ثابت برای حل مشکلاتی که در مجموعه وجود دارد، رسیده‌ایم که آن بزرگ کردن اندازه بازار IT است. شعار دو برابر کردن این بازار به همین واسطه شکل گرفت. شاید انتخاب این شعار در نگاه اول خیلی جاه‌طلبانه و رویایی به نظر بیاید، اما با توجه به آمار و پیشرفتی که در این حوزه داشته‌ایم، قطعا این شعار رنگ واقعیت به خود خواهد گرفت.

او تصریح کرد: در حالی که سال گذشته اقتصاد کشور رشد منفی ۴.۷ دهم را تجربه کرد و به نوعی اقتصاد کوچک شده، در حوزه فناوری اطلاعات رشد ۶.۴ دهم درصدی را داشته‌ایم. این‌طور که تخمین زده می‌شود اقتصاد کشور امسال نیز رشد منفی ۲.۵درصد را دارد اما در حوزه IT قطعا مانند گذشته رشد خواهیم داشت.

رئیس سازمان نصر خاطرنشان کرد:  برای دستیابی به رشد اقتصادی «بیستون» را طراحی کردیم. طرحی که ۲۰ محور دارد و در نهایت به صدها پروژه اجرایی در سراسر کشور تبدیل می‌شود. با این که این طرح با حضور وزیر ارتباطات و رئیس شورای عالی فضای مجازی رونمایی شد اما هم اکنون با تکیه بر نیروهای خودشان جلو می‌رویم. این طرح در کشور واقعا حرکت، تحول و شوق ایجاد کرده است.

او اشاره کرد: یکی از مشکلاتی که سر راه ما قرار دارد، تعامل با حاکمیت است. دستگاه واحدی برای صنعت IT وجود ندارد که بتوان مشکلات را با آن در میان گذاشت. نهادهای مختلفی مانند وزارت ارتباطات، شرکت زیرساخت، شورای عالی فضای مجازی، دادستانی و بانک مرکزی در این صنعت دخیل هستند که باعث می‌شود هیچ تصمیمی به سادگی گرفته نشود.

اثنی عشری تصریح کرد: تقاضای ما از رئیس جمهوری این بود که برای دستیابی به تحول دیجیتال و گام برداشتن در حوزه اقتصاد مرجع واحد و مشخص وجود داشته باشد. زمانی که از توسعه صادرات صحبت به میان می‌آید افراد دیگر خارج از حوزه IT باید تصمیم بگیرند و تشتت آرا باعث بروز مشکلاتی خواهد شد. اگر یک مرجع واحد برای این امر وجود داشته باشد، مشکلات مرتفع می‌شوند.

در انتهای مجمع عمومی عادی سازمان نصر استان تهران، «حسین اسلامی» عضو علی‌البدل هیات مدیره سازمان نصر به عنوان بازرس انتخاب شد تا عملکرد سازمان را نظارت کند و گزارش آن را در دور بعدی مجمع ارائه دهد. در دور قبلی مجمع سازمان نصر تهران نیز حسین اسلامی به عنوان بازرس انتخاب شده بود.

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =