۲۷ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۰
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83559741
۰ نفر

برچسب‌ها

نپال خواستار عقب نشینی هند از کالاپانی شد

دهلی نو-ایرنا- کی پی شرما اولی نخست وزیر نپال با اعتراض به نقشه جدید منتشر شده هند اعلام کرده است که بخش "کالاپانی"، یک نقطه اتصال میان هند، نپال و تبت، متعلق به خاک نپال است و هند باید هرچه زودتر ارتش خود را از این منطقه خارج کند.

نشریه "ایندین اکسپرس" روز دوشنبه گزارش داد: این اولین واکنش رسمی نپال به نقشه های رسمی منتشر شده از سوی هند است که در آنها "کالاپانی" واقع در غرب نپال  به عنوان بخشی از خاک هند نشان داده شده است.

اگرچه هنوز پاسخ رسمی از سوی دهلی نو به این اعتراض نپال منتشر نشده است اما مقامات دولتی این کشور اعلام کرده اند که این نقشه ها حاکمیت ارضی هند را به صورت دقیق نشان می دهند و تغییری در مرزهای مشترک میان هند و نپال ایجاد نشده است.

کی پی شرما اولی نخست وزیر نپال روز یکشنبه در جریان سخنرانی خود در این کشور گفت: ما اجازه نمی دهیم حتی یک وجب از خاک کشورمان توسط یک کشور خارجی اشغال شود. هند باید این منطقه را تخلیه کند. پس از خروج ارتش هند از کالاپانی، نپال با این کشور وارد مذاکره خواهد شد.

پس از انتشار نقشه های رسمی از سوی هند، احزاب مخالف و همچنین طرفدار دولت نپال به این نقشه ها اعتراض کردند. روز یکشنبه رهبران احزاب سیاسی نپال در دیدار خود از نخست وزیر این کشور درخواست کردند تا هرچه زودتر این مساله را با هند مطرح کند.

هند پس از آنکه ایالت جامو و کشمیر را به دو منطقه لاداخ و جامو و کشمیر تقسیم کرد، نقشه های جدیدی را که شامل تقسیم بندی های جدید در این کشور می شد را منتشر کرد. در این نقشه ها کشمیر تحت کنترل پاکستان و همچنین منطقه گیگلت بالتیستان بخشی از خاک هند نشان داده شده اند.

پاکستان نیز به این نقشه های هند اعتراض کرده و آنها را نادرست و غیر قانونی خوانده است.

وزارت امور خارجه نپال در ماه جاری در بیانیه ای اعلام کرده بود که منطقه کالاپانی بخشی از خاک نپال است.

پس از این بیانیه وزارت امور خارجه هند اعلام کرد که نقشه های این کشور به صورت دقیق حاکمیت ارضی هند را نشان می دهند. نقشه های جدید به هیچ وجه در مرزهای مشترک نپال و هند تجدید نظر نکرده اند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =