دفاتر تسهیل‌گری و توسعه محلی در مناطق اصفهان ایجاد می‌شوند

اصفهان- ایرنا- رییس اداره امور اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان از راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گری و توسعه محلی در مناطق این کلانشهر خبر داد.

مسعود مهدویان‌فر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هدف از افتتاح این دفاتر در مناطق شهر اصفهان کمک به توسعه محلی است.

وی توسعه محله‌ها و مناطق شهر اصفهان را مربوط به عمران و زیرساخت‌ها ندانست و افزود: ممکن است محله‌ای به لحاظ عمرانی، ساختمانی و فیزیکی به ظاهر توسعه یافته باشد ولی مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی محله و تعاملاتی که مردم منطقه با یکدیگر دارند مواردی است که نیازمند پرداختن به آن‌هاست.

رییس اداره امور اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان ادامه داد: این دفاتر بیش از همه در ابعاد فرهنگی و اجتماعی و رفع مشکلات محله‌ها فعالیت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: اولین دفتر تسهیل‌گری و توسعه محلی به زودی در منطقه ۱۰ شهر اصفهان در محله هفتون جنت سالن مطالعه "سراج" افتتاح خواهد شد و قراراست تا پایان سال‌جاری این دفاتر در مناطق ۶، ۹ و ۱۳ نیز راه‌اندازی شوند.

مهدویان‌فر درباره ملاک انتخاب این مناطق برای ایجاد دفاتر تسهیل‌گری و توسعه محلی تصریح کرد: در آمایش سرزمینی که توسط وزارت کشور انجام شده است برخی مناطق دارای محله‌ها حاشیه‌ای و آسیب‌خیز هستند که در مرحله نخست این مناطق از بین آن‌ها انتخاب شده‌ است.

وی در خصوص محور برگزاری برنامه‌های روز اصفهان در سال‌جاری بیان کرد: محور این برنامه‌ها در زمینه فرهنگ عامه است و برنامه‌های حوزه اداره اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با این موضوع تدوین شده‌ است.

رییس اداره امور اجتماعی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان اظهارداشت: یکی از ویژگی‌هایی که از قدیم تاکنون به عنوان یکی از مولفه‌های فرهنگ مردم اصفهان مطرح بود بحث دگرخواهی در میان مردم اصفهان است.

وی اصفهان را باتوجه به سرانه جمعیتی دارای بیشترین میزان خیریه‌های فعال سطح کشور برشمرد و گفت: این نشان‌دهنده توجه مردم اصفهان به زندگی سایر انسان‌ها و اهتمام آن‌ها به انجام امور خیرخواهانه و شاهدی برای نهادینه‌بودن فرهنگ دگرخواهی در مردم اصفهان است.

مهدویان‌فر از دیگر برنامه‌های هفته اصفهان را پرداختن به موضوع آیین زندگی در اصفهان ذکرکرد و افزود: سنت‌ها، سبک زندگی و آیین و رسوم مردم اصفهان دارای ابعاد مثبت متعدد و بعضا دارای ابعاد منفی است.

وی گلریزان‌هایی که در اصفهان رواج داشته‌است را یکی از ابعاد مثبت سنت‌های مردم اصفهان دانست و یادآورشد: ابعاد زندگی و سبک مراودات و تعاملات مردم، یکی از ابعاد مهم فرهنگ عامه در هر جامعه و شهری است.

بیش از ۱۲۰ دفتر تسهیل‌گری تاکنون در کشور راه‌اندازی شده که هر یک از این دفترها با مسوولیت‌های مدیرعامل، مدیر دفتر، کارشناسان اقتصادی، مددکاری، روانشناسی، حقوق و شهرسازی بسته به نوع محله‌ها در حال فعالیت هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =