دیپلمات روس: بهبودی روابط مسکو و لندن به رویکرد انگلیس بستگی دارد

مسکو - ایرنا - رئیس اداره دوم اروپای وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که بهبودی روابط روسیه و انگلیس به رویکرد مقام های انگلیسی بستگی دارد.

«سرگئی بلیایف» روز دوشنبه به ریانووستی گفت: در مورد چشم انداز بهبودی روابط روسیه و انگلیس پس از انتخابات پارلمانی در این کشور سخن گفتن دشوار است و روسیه آماده همکاری با انگلیس تا اندازه ای است که شرکای آن آمادگی دارند و به این ترتیب همه چیز در دست طرف انگلیسی است.

بر اساس گزارش رسانه ها، پارلمان انگلیس روز ۱۲ ماه دسامبر (۲۱ آذر ماه) را به عنوان روز انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور تعیین کرد.

رئیس اداره دوم اروپای وزارت خارجه روسیه گفت: اصول سیاست خارجی ما (روسیه) چنین است که ما برای همکاری با شرکای خارجی تا اندازه ای که آنها آمادگی دارند، آماده هستیم و چنین رویکردی در سیاست روسیه وجود ندارد که ما حاضر به همکاری با کشوری نیستیم. بلیایف گفت: در سال های اخیر در انگلیس روحیه ضدروسی حاکم است و مقام های انگلیسی بارها روسیه را متهم کرده و هیچ مدرکی را برای اثبات ادعاهای خود ارائه نمی کنند.

روابط روسیه و انگلیس در سه دهه اخیر و پس از فروپاشی اتحاد شوروی سابق همواره پرتنش بود و دو طرف یکدیگر را در مسائل مختلف متهم می کردند؛ آخرین موج تنشها بین روسیه و انگلیس ادعای لندن مبنی بر مداخله مسکو در امور داخلی این کشور است که در رسانه های انگلیسی به تفصیل به آن پرداخته شده است.

 این مساله از حدود یک سال پیش آغاز شده و انگلیس روسیه را به دخالت در فرآیند همه پرسی برگزیت برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا متهم می‌کند.

 بلیایف خاطرنشان کرد: روسیه و انگلیس به تغییراتی در نظام تجاری خود پس از برگزیت می پردازند. او افزود: ما تفاهم داریم که پس از برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) نیاز به اصلاحات در همکاری های تجاری بین روسیه و انگلیس وجود دارد.

این مقام روس گفت: اگر ما خواهان پرداختن جدی به این مساله هستیم باید در سطح کارشناسی با انگلیس مذاکره کنیم که چه پیامدهایی از برگزیت برای روابط تجاری دو کشور وجود دارد و این گفت وگوها جریان دارد. او این را نیز گفت که شرکت های روسیه باید آماده تحریم های انگلیس پس از برگزیت باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =