نهالستان‌ها به تعاونی‌های محلی واگذار شود

تهران- ایرنا- سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور واگذاری نهالستان‌ها به تعاونی‌های محلی را خواستار شد و افزود: این اقدام اگر به شکل مزایده و با در نظر گرفتن حقوق دولت انجام شود، قطعاً می‌تواند علاوه بر میزان مشارکت‌پذیری مردم، منافع حاصل از آن را به روستاییان برگرداند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، خسرو شهبازی در چهارمین جلسه ستاد توسعه زراعت چوب، بر استفاده حداکثری از توانمندی جوامع محلی برای توسعه زراعت چوب تاکید کرد و گفت: این اقدام می‌تواند در قالب بند ب ماده ۲۹ مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: جنگل‌های ایران ذی‌قیمت و بسیار ارزشمند هستند و برای حفاظت و صیانت از جنگل‌ها، زراعت چوب در کشور توسعه می‌یابد.

شهبازی در ادامه خواستار ایجاد ارتباط با بخش تحقیقات جنگل‌ها و مراتع در توسعه زراعت چوب شد و خاطرنشان کرد: استفاده از گونه‌های سریع‌الرشد و ارقام پر بازده می‌تواند قدرت رقابت‌پذیری و مقرون به صرفه بودن در تولید این محصول را افزایش دهد.
وی با بیان اینکه در استان‌های شمالی کشور موضوع کشت درختان صنوبر از دیرباز مطرح بوده و می‌تواند برای جلوگیری از تخریب جنگل‌ها بسیار موثر واقع شود، موضوع تشکیل ستاد زراعت چوب را در این نواحی مطرح کرد تا با پشتیبانی و حمایت از زارعان، نگاه "برداشت چوب از جنگل" به کلی کنار گذاشته شود.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =