سازمان ملل خواستار برگزاری مذاکرات صلح در بولیوی شد

تهران- ایرنا- سازمان ملل متحد خواستار برگزاری مذاکرات صلح در بولیوی با حضور طرف‌های درگیر در این کشور شد.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک مقام سازمان ملل اعلام کرد، «ژان آرنو» یک نماینده این سازمان از دولت خودخوانده بولیوی و حامیان «اوو مورالس» رئیس جمهوری مستعفی خواسته تا مذاکرات صلح را با هدف حل‌وفصل مسالمت‌آمیز بحران در این کشور آغاز کنند.
پیشنهاد شده در این مذاکرات، قانونگذاران حزب مورالس و نمایندگانی از سوی «جنینه آنیِس» رئیس جمهوری خودخوانده بولیوی شرکت کنند.

در همین حال آنیس عنوان کرد که اولویت‌هایش، آرام‌سازی شرایط بولیوی و برگزاری انتخابات جدید در سه‌ماه آینده است. در حالی که حامیان مورالس همچنان خواستار بازگشت او به زادگاهش هستند.

براساس جدیدترین گزارش‌ها، از زمان آغاز اعتراض‌ها در بولیوی دست‌کم ۲۳ نفر به دنبال ناآرامی‌ها کشته شده‌اند.

در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اکتبر (۲۸ مهرماه) بولیوی که در دور نخست آن مورالس رئیس جمهوری وقت پیروز شده بود، تظاهرات اعتراض‌آمیز و اعتصاب‌های گسترده‌ای در این کشور برگزار شد که در آن دستکم ۱۰ تن جان باخته و بیش از ۵۰۰ تن زخمی و مصدوم شدند.

سناتور جنینه آنیِس، در پی کناره‌گیری مورالس از مقام خود در ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان ماه) و پناهنده شدن به مکزیک، خود را رئیس جمهوری موقت بولیوی اعلام کرد؛ آن هم در حالی که استعفای مورالس اید به طور رسمی به تأیید «مجمع قانونگذاری» متشکل از اعضای سنا و مجلس نمایندگان برسد اما آنیس در جلسه سنا برای انتخاب رئیس جمهوری موقت، ریاست جلسه را برعهده گرفت و اعلام ریاست جمهوری کرد.

اقتصاد بولیوی به دنبال بحران سیاسی و ناآرامی‌های اخیر با ضرر میلیارد دلاری روبرو شده است. اتاق صنایع ملی بولیوی به تازگی اعلام کرد که بخش صنایع و تجارت بولیوی متحمل دست‌کم  ۱.۱ میلیارد دلار زیان شده است.
2023

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha