۶۰ درصد ایل راه‌های عشایری خراسان شمالی نیاز به مرمت دارد

بجنورد- ایرنا- ایل‌راه‌های عشایر خراسان شمالی یکهزار و ۸۵۰ کیلومتر است که به گفته مدیرکل امور عشایر استان بیش از ۶۰ درصد آن به مرمت و بازسازی نیاز دارد.

محمدرضا قلی‌پور روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از این میزان ایل راه یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر در حوزه سرزمینی خراسان شمالی و ۶۵۰ کیلومتر دیگر هم مربوط به استان گلستان است.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی افزود: ۵۰ میلیارد اعتبار برای مرمت و بازساری ایل راه‌های عشایری مورد نیاز است.

وی اظهار داشت: در فصل ییلاق و قشلاق هرساله باید ایل راه‌های عشایری برای عبور و مرور تیغ زنی شود و در برخی از نقاط نیز نیاز به ابنیه دارد.

وی افزود: به علت کمبود اعتبار در حوزه ایل راه‌ها بیشتر به تیغ زنی اکتفا می کنیم که با کوچکترین باران و سیل دوباره تخریب می شود اما اگر به صورت فنی تر بپردازیم تا پنج سال پاسخگو است.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: مرمت نشدن ایلراه ها باعث ایجاد مشکلاتی در ارائه خدمات رسانی به خانوارها خواهد شد.

قلی پور افزود: هرساله بخشی از ایلراه‌ها و مراتع عشایر توسط افراد سودجو و برخی از کشاورزان تصرف می شود، در زمان کوچ خانوارها به اجبار از جاده ها تردد می کنند که بعضا موجب حادثه ناگواری نیز برای آنان و دام ها رخ می دهد.

وی گفت: تخریب ایل راه‌ها و مراتع در مسیر کوچ باعث شده است که بعضا عشایر رو به تغذیه دستی دام کنند.

وی افزود: ایل راه‌های خراسان شمالی از سه ایلراه اصلی تشکیل شده که ایل راه شمالی آن شامل مسیر شمال شهرستان های قوچان، فاروج، شیروان، گیفان، راز و جرگان و مراوه‌تپه است.

قلی پور اظهار داشت: ایل راه جنوبی در مسیر جنوب شهرستان های قوچان، فاروج، شیروان، اسفراین، جنوب بجنورد، قوری‌میدان و مراوه تپه است و ایل راه میانی از قوچان تا مانه‌ و سملقان در اطراف رودخانه اترک و کالیمانی و مراوه‌تپه است.

پنج هزار و ۳۵۰ خانوار عشایری خراسان شمالی بیش از ۷۰۰ هزار راس دام سبک در اختیار دارند که ۲۵ درصد گوشت استان را تولید می‌کنند.

هم اکنون عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر در قالب ۲ ایل زعفرانلو و شادلو و ‌ ۳۸طایفه با شیوه های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در این استان کوچروی می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =