۲۷ آبان ۱۳۹۸،‏ ۸:۳۹
کد خبرنگار: 911
کد خبر: 83559217
۰ نفر

برچسب‌ها

اصلاح قیمت بنزین دارای عقبه کارشناسی است

قزوین – ایرنا – معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین گفت: اصلاح قیمت بنزین دارای عقبه کارشناسی بوده و با در نظر گرفتن مصالح ملی اجرایی شده و انجام آن در راستای توسعه کشور است.

منوچهر حبیبی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اصلاح قیمت بنزین که با تصمیم سران قوا اجرایی شده، یک طرح ملی بوده و همه دست اندرکاران و کارشناسان به لزوم اجرای آن واقف بوده اند.

وی با بیان اینکه بنزین ایران منهای ونزوئلا ارزان ترین سوخت دنیا بود،اظهار داشت: این موضوع موجب می شد تا هرساله بخش قابل توجهی از بنزین از کشور به خارج قاچاق شود.

این مسئول با بیان اینکه روزانه در حالت عادی بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شود که سهم استان قزوین در این میان بین ۲ تا ۳ میلیون لیتر است،اظهار داشت: مصرف بیش از حد بنزین نیز موجب ایجاد آلودگی در شهرهای بزرگ و مشکلات زیست محیطی شده و سلامت جمعیت قابل توجهی را با تهدید روبرو کرده است.

حبیبی اظهار داشت: ارزان بودن بنزین در کشور ما همچنین شبکه حمل و نقل عمومی را نیز دچار مشکل کرده بود چرا که عمده شهروندان روی به استفاده از خودروی شخصی آورده به طوری که بیشتر خودروها در خیابان ها و جاده تک سرنشین هستند.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین با بیان اینکه اصلاح قیمت بنزین از قاچاق این فرآورده جلوگیری می کند و همچنین از حجم آلایندگی هوا می کاهد و همچنین به محیط زیست کمک می کند و حتی می تواند به شکل غیرمستقیم در سلامت شهروندان تاثیر گذار باشد، اظهار داشت: باید توجه داشت که منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین همگی صرف معیشت مردم به ویژه دهک های پایین می شود.

وی اظهار داشت: سهمیه کافی نیز برای خودروهای مسافربر شخصی مانند تاکسی ها و تاکسی اینترنتی ها و سرویس مدارس درنظر گرفته شده و جای نگرانی وجود ندارد.

حبیبی با بیان اینکه پس از اصلاح قیمت بنزین برخی اقدامات به شکل ویژه از سوی دولت پیگیری و دنبال می شود که علاوه بر اختصاص منابع حاصل از این کار به مردم، جلوگیری از افزایش قیمت ها به ویژه در کالاهای اساسی است.

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه سوخت خودروهای حمل بار و کالا گازوئیل است بنابراین اصلاح نرخ بنزین تاثیری در شبکه حمل و نقل کالا نخواهد داشت و در این حوزه نباید شاهد افزایش قیمت باشیم،اظهار داشت: سوخت خودروهای مسافربری درون شهری و برون شهری نیز بنزین نبوده و سیستم های آنها دوگانه سوز است و در این حوزه نیز افزایش نرخ نخواهیم داشت.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین همچنین با اشاره به تخریب اموال عمومی در برخی نقاط کشور از سوی آشوب گران به بهانه افزایش قیمت بنزین، اظهار داشت: باید توجه داشت که هر حرکتی که امنیت روانی جامعه را برهم بزند همراهی با دشمن است، البته حساب شهروندان عادی با اغتشاشگران و آشوب گران جداست و با افرادی که بخواهند نظم عمومی و امنیت جامعه را برهم زنند که به مثابه همراهی و اجرای اهداف دشمنان است با جدیت و قاطعیت برخورد می شود.

وی از ذکر تعداد افراد دستگیر شده در قزوین به علت آشوب و اغتشاش  خودداری کرد و گفت: در صورت لزوم و صلاح این آمار در آینده اعلام خواهد شد.