بیماران کلیوی قزوین به ۲۶ دستگاه دیالیز نیازمندند

قزوین - ایرنا - رییس انجمن بیماران کلیوی قزوین با اشاره به وجود ۱۰۷ دستگاه دیالیز در بیمارستان‌های این استان، گفت: بیماران تحت پوشش به ۲۶ دستگاه دیگر نیازمند هستند.

فاطمه اشدری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون ۴۹۵ بیمار کلیوی این استان در بیمارستان‌های بوعلی، ولایت، رازی، ولی‌عصر آبیک، موقوفه خزانه البرز، امیرالمومنین بویین‌زهرا و تامین اجتماعی تاکستان دیالیز می‌شوند.

به گفته وی، ۱۵۱ بیمار کلیوی (دارویی) تحت پوشش حمایت‌های این انجمن قرار دارند و تاکنون نیز ۴۸۱ بیمار پیوند کلیه در سطح استان انجام داده‌اند.

وی در خصوص راه‌اندازی مرکز پیوند اعضا در قزوین، اظهار داشت: طی نشست‌هایی که سال گذشته در بیمارستان ولایت قزوین برگزار شد قرار بود در این مرکز به زودی با معرفی بیماران واجد شرایط پیوند راه‌اندازی شود که امیدوارویم با سرعت بخشی به روند تاسیس آن، هرچه سریع‌تر در آینده نزدیک شاهد انجام این فعالیت باشیم.

اشدری با اشاره به مشکلات بیماران کلیوی این استان، گفت: بیماران کلیوی برای تامین دارو به ویژه داروهای خارج از تعهد بیمه دندانپزشکی، هزینه‌های آزمایشگاهی و تصوریربرداری دچار مشکلات زیادی هستند و انجمن به همت و پشتوانه خیران خود در حد توان می‌تواند بخشی از آنها را تامین کند.

این مسئول انجمن بیماران کلیوی، هزینه رو به افزایش پیوند کلیه از فرد زنده به زنده را یکی از دغدغه‌های مهم بیماران دیالیزی دانست و خاطرنشان کرد: بسیاری از این بیماران به طور اضطراری نیازمند پیوند هستند و تاخیر در این موضوع به آنها آسیب جدی وارد می‌کند.

وی حداقل هزینه این نوع پیوند کلیوی را ۱۸۰ میلیون ریال اعلام و یادآور شد: از همه خیران تقاضا می‌شود در تعیین هزینه پیوند کلیه، این بیماران را تحت حمایت قرار دهند.

اشدری اضافه کرد: البته فرهنگ‌سازی جهت اهدای عضو پس از مرگ مغزی می‌تواند تاثیر زیادی در فرایند پیوند اهدای کلیه داشته باشد و از این رو یکی از مهمترین فعالیت انجمن‌های خیریه در سال‌های اخیر به امر فرهنگ‌سازی برای ثبت نام و دریافت کارت اهدای عضو هدایت یافته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =