تولید کلکتورهای آلومینیومی نانویی برای استفاده در صنعت ساختمان

تهران - ایرنا - یک شرکت نانویی در کشور موفق به تولید و عرضه کلکتورهای نانویی برای استفاده در صنعت ساختمان شده است. به گفته مدیر عامل این شرکت کلکتورهای آلومینیومی طراحی شده از سوی این شرکت با توجه به پوشش نانوساختاری که دارند، نسبت به کلکتورهای رایج در بازار از عملکرد بهتری برخوردار هستند.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، کلکتورها به عنوان جمع‌کننده و تقسیم‌کننده در تاسیسات آبی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کلکتورها معمولا از جنس آلیاژهای مس و روی مانند برنج هستند.

در حالی که قیمت بالای برنج به همراه وزن بالای آن از مشکلات عمده قطعات ساخته شده با این آلیاژ است، شرکت نانوآبکار ایساتیس کلکتورهای آلومینیومی مقاوم در مقابل خوردگی با پوشش نانو ساختار اکسید آلومینیم تولید و به بازار عرضه می‌کند و این پوشش نانوساختار روی آلیاژ آلومینیم به روش آندایزینگ ایجاد می‌شود.

محمد هدا نصیری‌زاده؛ مدیرعامل این شرکت نانویی می‌گوید: «اکنون ماهانه هزار انشعاب از این کلکتورهای آلومینیومی به فروش می‌رسد که بیشترین مصرف آن‌ها در صنعت ساختمان است.

وی با بیان اینکه، این شرکت به سه شرکت محصولات خود را ارائه می کند و در حال رایزنی برای افزایش تعداد مشتریان خود است افزود: ما به دنبال افزودن ۱۰ شرکت دیگر به لیست خریداران عمده این کلکتورهای نانویی هستیم که در صورت تحقق این هدف، تمام ظرفیت تولیدی شرکت باید به کار گرفته شود.

نصیری‌زاده ارزان بودن و استحکام بالا را از جمله مزیت‌های این کلکتورها عنوان کرد و افزود: این کلکتورها با استفاده از آلومینیوم ساخته می‌شود در حالی که کلکتورهای موجود در بازار از جنس برنج است که قیمت بالاتری دارد.

وی ادامه داد:البته روی این کلکتورهای آلومینیومی، پوشش نانوساختار از جنس اکسید آلومینیوم قرار داده شده که موجب افزایش مقاومت این محصول شده است. برای این کار از روش آندایزینگ استفاده کرده‌ایم.

آندایزکردن یک فرآیند الکتروشیمیایی برای تبدیل سطوح فلزی به سطوحی بادوام، مقاوم در برابر خوردگی و اکسیداسیون آندی است.

شرکت نانوآبکار ایساتیس محصول نانویی دیگری به نام هیت‌سینک دارد. هیت سینک یک مبدل حرارتی غیرفعال است که گرمای تولیدشده توسط یک وسیله الکترونیکی یا مکانیکی را به محیط سیال (اغلب هوا و یا خنک‌کننده مایع) منتقل می‌کند و در نتیجه این امر دمای آن وسیله در سطوح بهینه خود تعدیل می‌شود.

در این محصول نیز از آندایزینگ برای ایجاد پوشش نانوساختار که حاوی حفره‌هایی با قطر کمتر از ۱۰ نانومتر بوده، استفاده شده است. لایه نانو متخلخل آلومینا روی سطح هیت سینک آلومینیومی منجر به افزایش مقاومت در برابر خوردگی و انتقال حرارت آن می‌شود.

به گفته مدیرعامل شرکت نانوآبکار ایساتیس این نانومحصول در حال حاضر بنا به سفارش مشتری تولید می‌شود و این شرکت به دنبال توسعه بازار این محصول خود است. قطعات هیت سینک به‌ طور کلی در خنک‌کننده ریزپردازنده ها، لامپ‌های دیودی، لحیم‌کاری و غیره به کار می‌روند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha