پیمان اطلاعات نظامی ژاپن و کره جنوبی همچنان در بن بست

پکن- ایرنا- ‌تلویزیون دولتی ژاپن گزارش کرد اگرچه «تارو کونو» وزیر دفاع ژاپن و «جونگ گیونگ-دو» همتای او از کره جنوبی امروز یکشنبه در حاشیه یک همایش منطقه ای در بانکوک با یکدیگر دیدار کرده اند اما دو کشور همچنان نتوانستند از بن بست یک پیمان دو جانبه سهیم شدن اطلاعات خارج شوند.

«ان. اچ. کی» روز یکشنبه گزارش کرد تمرکز این دیدار بر توافقنامه امنیت عمومی اطلاعات نظامی (GSOMIA) بود پس از آنکه کره جنوبی به دلیل وخیم تر شدن روابط دو طرف در مورد مسائل مربوط به دوران جنگ جهانی دوم و مسائل تجاری، تصمیم گرفت این پیمان را تمدید نکند، توافق مورد اشاره قرار است در روز ۲۳ نوامبر منقضی شود.

کونو در این دیدار شرایط امنیتی شرق آسیا را به دلیل آزمایش های مکرر موشک بالستیک کره شمالی  «پر تنش» توصیف کرد او گفت همکاری ژاپن و کره جنوبی و همین طور همکاری این دو کشور با ایالات متحده آمریکا، حیاتی است.

کونو از کره جنوبی خواست نسبت به توافقنامه امنیت عمومی اطلاعات نظامی با ژاپن، هوشمندانه واکنش نشان دهد.

«جونگ گیونگ-دو» وزیر دفاع کره جنوبی نیز در این دیدار گفت تاسف آور است که روابط دو جانبه به دلیل مسائل مختلف به بن بست رسیده است.

او گفت امیدوار است به همراه کونو برای ترویج روابط دو جانبه و همکاری دفاعی فعالیت کنند با این حال او دوباره موضع کره جنوبی در مورد این پیمان سهیم شدن اطلاعات را تکرار کرد.

در عین حال «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا خواستار حفظ این پیمان امنیتی شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =