۲۶ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۵۳
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83558852
۰ نفر

برچسب‌ها

جدال آلمان و فرانسه بر سر ناتو ادامه دارد

تهران- ایرنا- اختلاف نظر مقامات آلمان و فرانسه در مورد پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو)، همکاری های دو عضو مهم اتحادیه اروپا را در دچار مشکل کرده است.

نشریه زوددویچه سایتونگ ادامه اختلاف نظرها بین دولت های فرانسه و آلمان در خصوص عملکرد ناتو را برای ادامه همکاری های دو کشور مشکل آفرین دانست.
بر این اساس مواضع متفاوت سران دو کشور در مورد مسائل امنیتی اتحادیه اروپا موجب شکاف در همکاری هایی شده که انتظار می رفت بیش از هر زمان دیگری گسترش یابد.
«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در مصاحبه ای گفته است که ناتو دچار «مرگ مغزی» شده و دیگر توان حفظ امنیت اعضای خود را ندارد، اما مقامات برلین مخالف این سخن بوده و همچنان تاکید دارند که ناتو بهترین پیمان نظامی در دوسوی آتلانتیک بوده و هسته اصلی دفاع از کشورهای غربی است.
همانطور که «یوهان وادپوهل» معاون رئیس فراکسیون دموکرات مسیحی در پارلمان آلمان می گوید فرانسوی ها درک متفاوتی از سیاست امنیتی اروپا دارند.
به نوشته این روزنامه آلمانی اختلافات پاریس و برلین بر سر یک موضوع راهبردی است؛ مکرون به عنوان رئیس جمهوری یک قدرت هسته ای خواهان یک اتحادیه اروپای مستقل از آمریکا است، در حالی که مرکل علاوه بر دفاع از اروپا می خواهد آمریکا را نیز در کنار خود داشته باشد.
این در حالی است که برخی کارشناسان انتقاد مکرون به ناتو را وارد می دانند. در همین رابطه «دومینیک ترنکان» مشاور نظامی فرانسوی و رئیس سابق ماموریت نظامی سازمان ملل عبارت "مرگ مغزی ناتو" را نه به معنای تضعیف این پیمان که به عنوان شوکی برای هوشیاری آن می داند.
وی در گفت و گو با اسپوتنیک فرانسوی گفته لحن تحریک آمیز(مکرون) می تواند هم اثر منفی و هم مثبت داشته باشد. ناتو در زمان حاضر در شرایط بحرانی قرار دارد که یکی از متحدان اصلی آن یعنی ترکیه در حال فراهم سازی تمهیدات جنگی است که می تواند این سازمان را در معرض خطر قرار دهد. از طرف دیگر آمریکا، متحدان خود در ناتو را در جریان تصمیماتی که می تواند بگیرد، نمی گذارد.
او می گوید: من فکر می کنم که امانوئل مکرون از این اصطلاحات به عنوان الکتروشوکی برای بیدار کردن ناتو از مرگ مغزی استفاده کرد. فکر نمی کنم این بدان معنا باشد که نمی توان هیچ کاری کرد. برعکس مکرون از ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواست تا با او در مورد ناتو گفت و گو کند. او هشدار داده که تا زمان برگزاری هفتادمین سالگرد ناتو که به میزبانی لندن برگزار می شود، اقداماتی برای این که ناتو از خواب بیدار شود وجود دارد.
درحالی که برخی مقامات آلمان و دیگر اعضای اروپایی سازمان پیمان آتلانیتک شمالی از عملکرد «ناتو» در سال‌های اخیر دفاع می‌کنند، شمار دیگری از آنان انتقادهای آتشین اخیر امانوئل مکرون به این پیمان نظامی را تایید می‌کنند و معتقدند ناتو دیگر ابتکار عمل لازم برای تامین امنیت اعضایش را ندارد.
یک نماینده پارلمان آلمان در واکنش به دفاع مقامات این کشور از توانایی های ناتو تاکید کرد که این پیمان نظامی فاقد ابتکارات نظامی کافی برای تامین امنیت اعضایش است. «یورگن تریتین» نماینده حزب سبزها در پارلمان آلمان (بوندستاگ) از نبود ابتکارات تسلیحاتی در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انتقاد کرد.
وی در مطلبی که برای نشریه اشپیگل آلمان نوشت مقامات این کشور از جمله «هایکو ماس» وزیر خارجه را به دلیل حمایت از قابلیت های ناتو به باد انتقاد گرفت.
با این حال مقامات آلمانی مخالف این نظریه هستند؛ سه شنبه گذشته وزیر دفاع آلمان در واکنش به انتقاد رئیس جمهوری فرانسه درخصوص پیمان آتلانتیک شمالی گفت، برخلاف نظر مکرون، ناتو همچنان زنده و فعال است. «آنه گرت کارن باوئر» در کنفرانس مربوط به ناتو در برلین، سخنان رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر اینکه ناتو دچار مرگ مغزی شده را بسیار تند و مبالغه‌آمیز خواند.
وزیر دفاع آلمان افزود: به نظرم ناتو همچنان مانند گذشته زنده و فعال است و اعضای آن مانند آلمان باید سهم خود را ایفا کنند تا همین‌گونه بماند.
همچنین وزیر خارجه آلمان در پاسخ به انتقاد رئیس جمهوری فرانسه از پیمان سازمان اتلانتیک شمالی مبنی بر این که «ناتو دچار مرگ مغزی شد»، تاکید کرد، اروپا در سال‌های آینده نیز به وجود این پیمان نظامی نیاز دارد.
«هایکو ماس» در مطلبی برای نشریه اشپیگل که  یکشنبه گذشته انتشار یافت ؛ نوشت: خروج آمریکا از شمال سوریه و حمله نظامی ترکیه به مناطق کردنشین این کشور موجب شد تاامانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه از انفعال ناتو سخن بگوید.

امانوئل مکرون در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه اکونومیست که پنجشنبه هفته گذشته منتشر شد، اظهار داشت، کشورهای اروپایی دیگر نمی‌توانند به آمریکا برای دفاع از اعضای ناتو تکیه کنند. وی افزود: اکنون ما شاهد مرگ مغزی ناتو هستیم.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha