تحریم‌کنندگان ایران، مدعیان امنیت در منطقه هستند

تهران- ایرنا- معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به این که ایران از ناحیه قاچاق مواد مخدر به داخل کشور مورد تهدید است، گفت: به نظر می رسد در پشت پرده کسانی هستند که از تولید مواد مخدر در افغانستان حمایت می‌کنند، اینان همان مدعیان امنیت در منطقه هستند که اکنون به جای دادنِ امکانات و تجهیزات، ما را تحریم می‌کنند.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، ناصر اصلانی در دیدار با هیاتی از سازمان مبارزه با جرائم سازمان یافته و مواد مخدر ارمنستان، ضمن تاکید بر توسعه همکاری‌ها در زمینه‌ مبادله اطلاعات، اقدامات مشترک و آموزش افزود: در جمهوری اسلامی ایران، وزارت اطلاعات، پلیس مبارزه با مواد مخدر و گمرک از جمله نهادهای اصلی هستند که با حوزه معاونت مقابله با عرضه و امور بین‌الملل همکاری می کنند و وزارتخانه‌های بهداشت و آموزش و پرورش نیز از جمله نهادهای اصلی هستند که با حوزه کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی همکاری دارند.
وی در ادامه با اشاره به سه هزار و ۸۱۴ شهید و ۱۲ هزار جانباز عرصه مبارزه با مواد مخدر گفت: جمهوری اسلامی ایران با سیل قاچاق مواد مخدر از افغانستان به سوی بازارهای مصرف در سایر کشورها روبرو است.
معاون دبیرکل ستاد با اشاره به این که ایران از ناحیه قاچاق مواد مخدر به داخل کشور مورد تهدید است بگونه ای که از شرق و جنوب شرق مواد مخدر سنتی و افیونی و از مرزهای شمال غرب، پیش سازها و مواد شیمیایی وارد می شوند، اظهار داشت: در ۷ ماهه سال‌جاری، ۵۶۰ تن مواد مخدر توسط ایران کشف شده که با احتساب منشاء‌ تریاک این رقم به ۷۱۰ تن می رسد.ضمن اینکه کشور ما حدود ۶۷ درصد کشفیات هروئین جهان و ۹۰ درصد کشفیات تریاک جهان را به خود اختصاص می دهد.
اصلانی از افزایش ۷۶۵ درصدی کشفیات شیشه خبر داد و تصریح کرد: ۳۳۰ تن پیش‌ساز شیمیایی هم کشف شده که تمام این پیش‌سازها از کشورهای اروپایی به ایران می‌آید و اگر کنترل نشود، شاهد تولید شیشه در افغانستان با روند صعودی خواهیم بود.
معاون دبیرکل ستاد اذعان داشت: به نظر می رسد در پشت پرده کسانی هستند که از تولید مواد مخدر در افغانستان حمایت می‌کنند، اینان همان مدعیان امنیت در منطقه هستند که اکنون به جای دادنِ امکانات و تجهیزات، ما را تحریم می‌کنند.
در این دیدار، سرهنگ آرتور ماتروسیان سرپرست هیات ارمنستانی، اقدامات ایران در مبارزه با مواد مخدر را تحسین کرد و گفت: روز گذشته از نمایشگاه پلیس مبارزه با مواد مخدر بازدید کردیم که حیرت‌انگیز بود و تلاش‌های ایران علیه قاچاق مواد مخدر را دیدیم، ما مایل هستیم از تجارب و روش‌های ایران در امر مبارزه با مواد مخدر استفاده کنیم.
در پایان، هیات ایرانی متن یادداشت تفاهمی را به طرف ارمنستانی ارائه کرد تا متعاقبا توسط طرفین نهایی و به امضا برسد. دو طرف بر ادامه همکاری در زمینه‌های مبادله اطلاعات و اقدامات مشترک و آموزش تاکید کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =