نقش کتابداران در افزایش سرانه مطالعه قابل انکار نیست

شهرکرد- ایرنا- مدیرکل تامین نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: کتابداران با توجه به اینکه عینی‌ترین و واقعی‌ترین نوع مواجهه با مردم را در حوزه کتاب برعهده دارند می‌توانند بیشترین تاثیر را در ترغیب و تشویق مردم به کتابخوانی ایفا کنند و این نقش قابل انکار نیست.

سیدباقر میرعبدالهی روز یکشنبه در آیین گرامیداشت هفته کتاب و تجلیل از کتابداران برتر این استان افزود: نقدهای بسیاری به پایین بودن سرانه مطالعه در کشور وجود دارد که نیازمند نگاه آسیب‌شناسانه است اما با توجه به فضای تقدیر از کتابداران برتر ترجیح داده می‌شود که بازگوی این نقد را به زمان دیگری موکول کنیم.

وی در ادامه با قدردانی از تلاش کتابداران، در خطاب به تلاشگران عرصه کتاب و کتابخوانی گفت: قدر خود را بدانید چراکه نقشی که در راستای رونق کتاب و کتابخوانی ایفا می‌کنید رسالت مهم و اثرگذار است.

میرعبدالهی خاطرنشان کرد: بی‌تردید بخش زیادی از انتظاراتی که در حوزه ترویج کتاب و کتابخوانی وجود دارد متوجه کتابداران است و این نقش و رسالت مهم همواره مورد توجه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وی از نهاد کتابخانه‌های عمومی با عنوان مردمی نهاد یاد کرد و گفت: مهمترین نهاد فرهنگی که فعالیت خود را از پشت میزها به میان مردم انتقال داده است، همین نهاد است.

مدیرکل امور اجتماعی استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در این آیین با بیان اینکه سرانه مطالعه در کشور و این استان نگران‌کننده است، اظهار داشت: امروز نیاز به خواندن تحت تاثیر سایر نیارها قرار گرفته و نسبت به آن غفلت و بی‌توجهی می‌شود.

شهرام مقدس افزود: باید برای ترغیب مردم به خواندن کتاب‌هایی مطابق با سلایق مختلف برای رده‌های سنی مختلف عرضه کرد.

وی با تاکید بر بازنگری در رویکردهای مرتبط با کتاب و کتابخوانی، خاطرنشان کرد: باید ارزش‌های بنیادی مطالعه و کتابخوانی در جامعه امروزی بازتولید شوند.

به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین آمارهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سراه مطالعه در کشور ۱۳ دقیقه است.

هفته کتاب ایران از ۲۳ آبان با شعار «حال خوش خواندن» آغاز و تا ۳۰ آبان ادامه دارد.

در این هفته ۴۹۱ ویژه برنامه فرهنگی در استان چهارمحال و بختیاری برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =