جشن ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی آذرماه برگزار می‌شود

شاهرود- ایرنا- مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان، گفت: جشن ثبت جهانی جنگل های هیرکانی همزمان در پنج استان کشور آذرماه برگزار می شود.

مهدی جمال یکشنبه در نشست هماهنگی جشن ثبت جهانی جنگل های هیرکانی که بخش های زیادی از آن در جنگل ابر شاهرود قرار دارد ، افزود: این آیین ۱۴ آذر با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور و جمعی از مسئولان استان و شهرستان در روستای هدف گردشگری ابر شاهرود برگزار می شود.

وی با بیان اینکه این جشن فرصتی برای نشان دادن توانمندی‌های شاهرود است، تصریح کرد: در استان سمنان ۲ منطقه گردشگری با ظرفیت بالا در شاهرود و مهدیشهر وجود دارد که برای توسعه آن ها نیاز به برندسازی است ، جنگل ابر قابلیت بالایی برای برندسازی دارد.

  جمال با اشاره به برگزاری جشنواره ملی ایل سنگسر در مهدیشهر گفت: این جشنواره بهره‌وری زیادی داشته و فرصتی برای معرفی استان و مناطق گردشگری بود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان، همدلی جامعه محلی مهدیشهر در برگزاری این جشنواره را ارزشمند خواند و افزود: از ۱۳۱ جشنواره اعلامی در کشور هفت رویداد ملی بود که جشنواره ملی ایل سنگسر یکی از آنها بود که به نحوه شایسته ای برگزار شده و زمینه رونق اقتصادی را فراهم کرد.

وی توانمند کردن جامعه محلی در برگزاری جشن ثبت جهانی جنگل هیرکانی ابر را ضروری دانست و تصریح کرد: در فرصت ۲۰ روزه تا شروع این جشن آموزش و توانمند سازی جامعه محلی در دستور کار میراث فرهنگی است.

جمال تقویت دفترهای سیاحتی و آماده سازی آن ها برای برگزاری این جشن ها را خواستار شد و ابراز داشت: اقتصاد استان با توسعه گردشگری تقویت شده و  اشتغال و رونق اقتصادی را به همراه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: شهرستان شاهرود با شرایط آب و هوای بسیارخوب، شهروندان مهمان نواز، شخصیت های فرهیخته و وجود اماکن زیارتی و سیاحتی فراوان ، با همدلی می تواند بیشترین گردشگر استان را جذب کند.

جمال افزود: باید گردشگری روستایی ترویج داده شده و روستاییان میزبان خوبی برای گردشگران باشند تا توسعه روستایی را شاهد باشیم.

 مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان از ساخت ۱۲ چشمه سرویس بهداشتی در جنگل ابر خبر داد و تصریح کرد: منابع مالی پیش بینی شده هر منطقه استان در جای خود هزینه شده و به جای دیگری اختصاص داده نمی شود.

حمیدرضا حسنی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شاهرود هم در این نشست گفت: روز ۱۴ آذر نشست تخصصی در محل هتل قصر بسطام با حضور وزیر و همراهان برگزار می شود.

وی با بیان اینکه نمایشگاه عکس جنگل ابر شاهرود هم برگزار می شود، افزود: این جشن در روستای هدف گردشگری ابر از ساعت ۱۴ تا ۱۶ برپا خواهد شد.

حسنی با بیان اینکه جنگل های هیرکانی، کهن ترین و وسیع ترین عرصه بیولوژیک جهان است، تصریح کرد: از مسئولان دستگاه های اجرایی استان، شهرستان و همچنین شهروندان تقاضا می شود این اداره را  برای برگزاری هرچه با شکوه تر این جشن ملی یاری کنند.

جنگل ابر شاهرود به عنوان دومین اثر طبیعی کشور در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید که این رخداد زمینه ساز توسعه گردشگری در استان است.

منطقه ابر در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان شاهرود استان سمنان قرار دارد. این منطقه که به نام جنگل های ابر معروف است، در ارتفاعات آن به صورت چمنزار و یا مراتع دارای درخت و در پایین دست آن به جنگل با گونه های متنوع دیده می شود.

اخبار مرتبط