جشنواره فرهنگ اقوام با حضور هزار هنرمند در گنبدکاووس برگزار می‌شود

گنبدکاووس - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان اعلام کرد: بخش دوم سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین از عصر امروز (یکشنبه) با حضور هزار هنرمند از تمامی استان‌های کشور در شهرستان گنبدکاووس آغاز می‌شود.

ابراهیم کریمی روز یکشنبه در نشست خبری برگزاری این رخداد فرهنگی در گنبدکاووس اظهار داشت که هنرمندان حاضر در بخش دوم جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین با همان ترکیب و نفرات حاضر دربخش نخست این جشنواره که از ۲۱ تا ۲۴ آبان در گرگان برگزار شد، در گنبدکاووس هم حضور می‌یابند.

وی گفت: این هنرمندان درسه بخش موسیقی اقوام، صنایع دستی و سوغات و گردشگری روستایی به مدت چهار شب از ساعت ۱۷ عصر تا ۲۲ شب در گنبدکاووس اجرای برنامه خواهند داشت که یک ساعت از زمان برنامه‌های آنها از طریق شبکه سیمای گلستان و نیز سیمای برخی استان‌های همجوار به صورت مستقیم پخش می‌شود.

کریمی اضافه کرد: مراسم افتتاحیه بخش دوم سیزدهمین جشنواره بین‌ المللی فرهنگ اقوام ایران زمین در شهر گنبدکاووس عصر امروز (یکشنبه) با حضور استاندار گلستان، برخی مدیران کل استان و مدیران شهرستان‌های شرق گلستان به همراه اقشار مختلف مردم منطقه برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: مدیرکل حوزه دیپلماسی گردشگری وزارت امورخارجه کشورمان به همراه مدیر دفاتر گردشگری قزاقستان و سرکنسول این کشور در گلستان از مهمانان ویژه سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین در گنبدکاووس هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان همچنین با ابراز رضایت از برگزاری سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در گرگان گفت: این جشنواره به دلیل بالابودن سطح کیفی بخش‌های مختلف آن، امسال با استقبال بسیار خوب مردم استان مواجه شد و گروه‌های مختلف مردم و رسانه‌ها هم از این جهت ابراز رضایت کردند.

کریمی افزود: کیفیت حضور هنرمندان در بخش دوم این جشنواره فرهنگی که عاملی برای معرفی بیشتر فرهنگ اقوام ایران زمین و ایجاد نشاط اجتماعی است، در گنبدکاووس نیز همچون گرگان خواهد بود که امیدواریم، رضایت مردم این شهرستان و دیگر شهرهای واقع در شرق گلستان، از این جشنواره حاصل شود.

وی همچنین از فروش ۲۴ میلیارد ریالی غرفه‌های سوغات و صنایع دستی جشنواره امسال در گرگان خبر داد و اضافه کرد: این میزان فروش ۷۰ درصد بیشتر از جشنواره سال قبل بود.

کریمی همچنین با اشاره به مکان برگزاری جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام درگنبدکاووس اضافه کرد: این مکان برای برگزاری چنین رخداد بزرگ فرهنگی مناسب نیست و بهتر است مسوولان شهرستان مکانی مناسب همانند گرگان برای برگزاری این جشنواره انتخاب و آماده کنند.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس هم در این نشست با بیان اینکه جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین گلستان برای سومین سال پیاپی در این گنبدکاووس هم برگزار می‌شود، گفت: دربخش گردشگری روستایی، ۶ خانه روستایی، ۱۵ چادر عشایری و ۱۲ آلاچیق ترکمنی برپا می‌شود.

مریم آق آتابای افزود: بخش صنایع دستی این رخداد فرهنگی در گنبدکاووس امسال ۷۳ غرفه با حضور ۱۱۰ هنرمند از سراسر کشور و بخش سوغات آن هم ۴۷ غرفه خواهد داشت که آماده بازدید و خرید علاقه‌مندان می‌باشد.

وی اضافه کرد: در مراسم افتتاحیه این جشنواره نیز کارناوال شادی با حضور هنرمندانی از ۶ قوم ترکمن، سیستانی، آذری، کرد، لر و قزاق به اجرای برنامه‌های هنری از جمله حمل کجاوه عروسی ترکمن در بخشی از مسیر شهر تا مکان جشنواره خواهد پرداخت.

شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت متشکل از اقوام و مذاهب اسلامی درشرق استان گلستان واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =