۲۶ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۶
کد خبرنگار: 780
کد خبر: 83558573
۰ نفر

برچسب‌ها

خیز جدید ارتش سوریه برای آزادسازی جنوب شرق ادلب

تهران - ایرنا – مرحله دوم عملیات ارتش سوریه برای آزادی سازی استان ادلب در منطقه شهر راهبردی معرة النعمان سه روز است که آغاز شده و تاکنون موجب آزادسازی شهرک "الویبده"، "ابودالی" و "تل خزنه" واقع در ریف جنوب شرقی این استان شده و همچنان ادامه دارد.

منابع سوری در روزهای اخیر در گزارش های خود از آغاز مرحله دوم عملیات ارتش سوریه در ادلب خبر دادند و اعلام کردند که ارتش این کشور به دنبال محاصره تروریست‌های گروهک تحریر الشام در شهر راهبردی "معرة النعمان" در شمال غرب سوریه است.

بنابر گزارش ها ارتش سوریه پس از حملات توپخانه ای و هوایی به مواضع تروریست ها اقدام به عملیات نظامی در جنوب شرق استان ادلب کرده است.

یک منبع نظامی سوری در گفت وگو با پایگاه خبری "العهد" سوریه درخصوص عملیات آزادسازی شهر معره النعمان گفت که ارتش این کشور پس از درگیری با عناصر تروریستی حاضر در این منطقه، شهرک "الویبده"، "ابودالی" و "تل خزنه" را آزاد کرده و به دنبال آزاد سازی روستاها و شهرک های اطراف و سپس شهر راهبردی معره النعمان است.

این منبع نظامی تاکید کرده که تروریست ها پیش از این با استقرار در شهرک الویبده، سکوهای پرتاب موشک و قبضه های توپخانه مستقر کرده و مواضع ارتش سوریه را هدف قرار می‌دادند.

به گفته این منبع، ارتش سوریه به دنبال گلوله باران مواضع ارتش سوریه توسط تروریست ها از منطقه معره النعمان، مجبور شد عملیاتی را آغاز کند و منطقه راهبردی تل خزنه را آزاد کند؛ اهمیت این منطقه به خاطر اشراف آن بر چند روستا و شهرک از جمله شهرک راهبردی "المشیرفه" است که یکی از مهمترین مقرهای گروه تروریستی "اجناد القوقاز" (نیروهای قفقازی/چچنی) است؛ با تسلط ارتش سوریه بر تل خزنه، المشیرفه از نظر نظامی، ساقط شده به شمار می‌رود.

این منبع نظامی سوری تصریح کرد که این عملیات با پوشش هوایی بسیار فشرده جنگنده‌- بمب افکن های سوری و روسی صورت گرفت، به گونه‌ای که مسیرهای امدادرسانی تروریست‌ها از جنوب شرق ادلب قطع و بدین ترتیب، زمینه برای پیشروی زمینی ارتش سوریه فراهم شد.

از زمان لغو آتش ‌بس (۱۴ مرداد ماه) در دو استان حماه و ادلب به دلیل اقدامات تروریست‌ها و گروه‌های مورد حمایت ترکیه، تاکنون ارتش سوریه موفق شده، ۳۰ نقطه در این دو استان واقع در شمال غرب سوریه را به عنوان آخرین ایستگاه تروریست ها در این کشور با عملیات نظامی، آزاد کند.

 نیروهای ارتش سوریه در ۱۹ مرداد ماه ابتدا موفق شدند شهر "الهبیط" در منطقه راهبردی در حومه جنوبی استان ادلب را آزاد و این منطقه را از وجود تروریست های جبهه النصره (تحریر الشام) پاکسازی کنند؛ نیروهای سوری سپس توانستند در تاریخ ۲۷ مرداد ماه شهر استراتژیک "خان شیخون" را  پس از حدود چهار سال اشغال از دست تروریست های تکفیری آزاد کنند.

آزادسازی شهر خان شیخون منجر به محاصره دو پایگاه از ۱۲ پایگاه نیروهای ترکیه در شمال غرب سوریه شد؛ قبل از آن نیز بمب افکن های سوری کاروان نیروهای ترکیه که حامل تسلیحات سنگین برای تروریست ها بود را بمباران کرده بودند که برای ترک ها سنگین آمد و رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه را برای پیدا کردن راه حلی برای نجات تروریست ها و برخی مسایل دیگر راهی روسیه کرد.

از حضور گروه های تروریستی - تکفیری در استان ادلب (در شمال غرب سوریه) و تصرف آن بیش از چهار سال می گذرد و قرار بود عملیات آزادسازی این استان به عنوان آخرین پایگاه تروریست ها در آبان ماه سال گذشته (1397) انجام شود که مخالفت روس ها و ترک ها موجب شد تا این عملیات با تاخیر چند ماهه انجام شود و عملا کار مبارزه با تروریسم در سوریه به همین دلیل به اتمام نرسید.

ارتش و دولت سوریه از اواسط سال گذشته (۱۳۹۷) عزم خود را برای آزادسازی استان ادلب جزم کرده بودند، ولی به دلیل مخالفت روس ها و ترک ها و مطرح کردن بهانه هایی مانند ایجاد موج جدید آوارگان در منطقه این امر تاکنون محقق نشده بود، فقط در هجدهم اردیبهشت سال جاری (۱۳۹۸) بود که عملیات محدودی برای آزادسازی برخی از مناطق ادلب به عنوان آخرین پایگاه گروه های تروریستی توسط ارتش سوریه انجام شد.

شرایط در استان ادلب و سه استان همجوار آن یعنی حلب، حماه و لاذقیه در ماه های اخیر و با حملات گروه تروریستی موسوم به النصره (تحریر الشام) بغرنج شده، چرا که تروریست ها در این مدت بارها مناطق مسکونی این دو استان و برخی پایگاه های نظامی را هدف قرار داده اند.

اوضاع استان ادلب و استان های همجوار آن به دلیل حملات تروریست ها روز به روز نگران کننده می شود به میزانی که روس ها نیز از این قضیه ناخرسند شده اند؛ در عین حال تسلیح و بازسازی گروه های تروریستی در استان ادلب از سوی ترکیه نیز موجبات نگرانی نیروهای روس را فراهم کرده به حدی که وزارت خارجه این کشور در ششم اردیبهشت ماه از تلاش‌های گروه تروریستی تحریر الشام برای بازسازی خود در منطقه کاهش تنش در ادلب هشدار داده بود و چندی پیش نیز فرماندهی نیروهای روسی مستقر در حمیمیم نسبت به اقدامات تروریست ها هشدار داد.

نکته اساسی که در این زمینه وجود دارد، این استَ که ارتش سوریه عزم خود را برای آزادسازی استان ادلب به عنوان آخرین پایگاه تروریست ها در این کشور جزم کرده و به دنبال برچیدن طومار تروریست ها در سوریه است، تروریست هایی که حدود نه سال است سوریه را به چالش کشیده و این کشور را با بحران گسترده مواجه کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =