نیروی جوان و ماهر، قدرت ملی را افزایش می‌دهد

تهران-ایرنا- جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان این که نیروی جوان و مستعد یک ذخیره استراتژیک و بسیار ارزشمند برای هر کشوری است، خاطرنشان کرد: هرچقدر نیروی جوان دارای مهارت باشد قدرت ملی و اقتدار ملی افزایش پیدا می کند.

امیر سرتیپ محمدرضا قرایی آشتیانی جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روز یکشنبه در همایش ملی "پنجه های کارآمد، سربازان ماهر" با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در مورد مهارت آموزی که گفته اند ما به علم نیاز داریم، علم بدون کار و کار بدون علم بی اثر است، افزود:  ما باید به سمت مهارت آموزی حرکت کنیم تا جوانان‌مان بتوانند با مهارت کافی در زندگی آینده خود فعالیت و به کشور خدمت کنند.

وی با بیان این که در مباحث امنیتی و دفاعی یکی از مسائل اثربخش، قدرت و اقتدار است یادآور شد: یکی از مولفه‌های قدرت ملی، قدرت نظامی است که بسیار تعیین کننده است که همه مولفه‌های قدرت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی را پشتیبانی می کند و فضای امنیتی برای بروز استعدادها ایجاد می کند.

وی ادامه داد: قدرت نظامی برگرفته از یک سری مولفه‌ها و عوامل است که مهمترین عامل آن عوامل فیزیکی و نیروی انسانی است. در واقع نیروهای مسلح باید آموزش دیده و مطیع باشند و از طرف دیگر مجهز به تسلیحات روز و فناوری های نو باشند و در مولفه های غیرفیزیکی بتواند از روحیه بالایی برخوردار باشد. مهارت و قدرت نرم افزاری از دیگر عوامل مهمی است که نیروهای مسلح باید داشته باشند.

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان این که نیروی جوان و مستعد یک ذخیره استراتژیک و بسیار ارزشمند برای هر کشوری است گفت: اگر روی آنها سرمایه گذاری شود همه مولفه های قدرت ملی اعم از اقتصادی، سیاسی، نظامی، فرهنگی و اجتماعی ارتقاء پیدا می کنند.

وی با بیان این که هرچقدر نیروی جوان دارای مهارت باشد قدرت ملی و اقتدار ملی افزایش پیدا خواهد کرد  گفت: محیط سربازی قدرت آفرین است چرا که آموزه ها و تجربه ها را به جوانانی که وارد مرحله خدمت سربازی می شوند و در محیط قرار می گیرند می دهد.

امیر آشتیانی افزود: از جمله این آموزش ها می توان به ارتقای اعتماد به نفس، نظم پذیری و ارتقای انضباط گروهی و سازمانی، روحیه جوانمردی و شجاعت، خوداتکایی و خودباوری، قانون گرایی و تعامل پذیری، خودسازی و خود کنترلی، ارتقای توانمندی‌های ذهنی و آمادگی جسمانی، زندگی در شرایط سخت را نام برد.

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه مزیت‌های بیشمار دیگری را نیز می‌توان برای دوره سربازی برشمرد، گفت: خوشبختانه نسل فعلی ما نسلی دارای هوش بالاست و بهترین زمان برای مهارت آموزی برای این نسل قبل از ورود به خدمت سربازی است که آموزش و پرورش در این زمینه نقش کلیدی دارد.

وی در ادامه به مشوق‌های قبل از خدمت سربازی برای سربازان ماهر پیش بینی شده است اشاره کرد و گفت: امکان انتخاب محل خدمت حتی الامکان در شهر محل سکونت تا شعاع 300 کیلومتر، امکان انتخاب سازمان محل خدمت (ارتش، سپاه، ناجا و ودجا) در قالب ابلاغیه ستادکل، اولویت در دریافت امریه برای دستگاه‌های غیر نظامی، تعویق تاریخ اعزام به مدت شش ماه برای مشمولینی که دوره مهارتی بلند مدت را طی می‌کنند و تاخیر یا تعجیل در اعزام به خدمت است که البته تنها امکان بهره‌مندی از یکی از این مشوق‌ها وجود دارد.

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه استفاده از مزایای کارآموزی و کارورزی برای داوطلبان مهارت آموز در شرکت‌های دانش بنیان، به کارگیری دانش آموختگان برتر دانشگاهی در مراکز علمی و تحقیقاتی بر اساس تفاهم‌نامه و سهمیه مقرر، اعطای درجه تشویقی به کارکنان وظیفه‌ای که در مناطق محروم خدمت کرده و عملکردشان مورد رضایت باشد و قرار گرفتن در اولویت برای بخشودگی بخشی از اضافه خدمت سنواتی و انضباطی را از مشوق‌های حین خدمت سربازی عنوان کرد.

وی اعطای تشویق مالی براساس ضوابط ابلاغی، امکان تشکیل استارت آپ ویژه کارکنان وظیفه در حین خدمت، فراهم شدن امکان تحصیل از راه دور برای کارکنان وظیفه زیر دیپلم، اجازه خروج از کشور به سربازان کارآفرین ، برگزاری آزمون ادواری برای کنارکنان دارای مهارت و فاقد گواهینامه را از دیگر مشق های حین خدمت عنوان کرد.

آشتیانی اضافه کرد:‌ صدور گواهی سابقه کار در مشاغل تخصصی، احتساب آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به عنوان پودمان و واحدهای درسی برای مشمولان دیپلم و فوق دیپلم و اولویت در دریافت وام خود اشتغالی نیز از جمله تسهیلاتی است که پس از پایان خدمت از سوی قرارگاه مهارت آموزی سربازان ارائه خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =