اصلی‎ترین محور اقتصاد سلسله،کشاورزی است

خرم‎آباد- ایرنا- معاون عمران و برنامه‎ریزی فرمانداری سلسله، گفت: کشاورزی،اصلی‎ترین محور اقتصاد شهرستان است و باید برنامه‎ریزی لازم جهت توسعه زیرساخت‎های موردنیاز در این بخش فراهم شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، خدیجه بهزادیان روز یکشنبه در جلسه ساماندهی تولید و توزیع نهال در سالن جلسات فرمانداری سلسله، با بیان اینکه در این شهرستان کارخانه و صنعت پیشرفته ای برای اشتغال وجود ندارد افزود: تنها محور اقتصادی غالب آن کشاورزی است که باید برنامه ریزی لازم در جهت توسعه زیرساختهای این بخش انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه برخورد قهریی تنها با تولید و توزیع کنندگان غیرمجاز نهال، جوابگو نیست، عنوان کرد: باید آموزش های مناسبی به باغداران و تولیدکنندگان نهال داده شود.

بهزادیان با تاکید بر لزوم بررسی مرغوب بودن نهال های تولید شده توسط کارشناسان جهاد کشاورزی، خاطرنشان کرد: باید از ورود نهال های غیرمجاز به شهرستان جلوگیری شود.

وی با تاکید بر لزوم حمایت از تولیدکنندگان شهرستان، ادامه داد: کشاورزان باید به کاشت محصولاتی اقدام کنند که با شرایط آب و هوایی منطقه سازگار باشد چرا که این امرصرفه اقتصادی و افزایش تولید را به دنبال دارد.

معاون فرماندار سلسله گفت: باغداران شهرستان را باید در تامین و کاشت نهال، تهیه سموم مورد نیاز و تمامی مراحل به ثمر نشستن نهال حمایت کرد.

رئیس جهاد کشاورزی سلسله نیز با اشاره به وجود ۴۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در شهرستان و برداشت ۴۰۰ هزار تن انواع محصولات اظهار داشت: بیش از سه هزار و ۵۰۰ هکتار از این سطح باغ است که سالانه بیش از ۱۸ هزار تن محصول از آنها برداشت می شود.

رضا سوخته زاری با اشاره به اینکه عمده ترین زمین های باغی شهرستان به درخت گردو اختصاص دارد افزود:سالانه بیش از چهار هزار تن گردو از سطح یکهزار و ۵۰۰ هکتار باغ برداشت می شود.

وی با اشاره به درآمد ۲۰۰ میلیارد تومانی کشاورزان از فروش گردوی تولیدی، خاطرنشان کرد: در شهرستان سلسله ۳۰۰ هکتار باغ سیب با درآمد زایی  ۱۵ میلیارد تومان وجود دارد و ارزش سایر تولیدات باغی ۶۵ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به وجود ۴۰ درصد ضایعات باغی در شهرستان، عنوان کرد: در این راستا سعی کرده ایم با ایجاد کارگاه های میوه خشک صنعتی و نیمه صنعتی در شهرستان، این ضایعات را به چرخه تولید بازگردانیم تا کشاورزان متحمل ضرر نشوند.

سوخته زاری همچنین گفت:برداشت مکانیزه گردو از سطح ۲۰۰ هکتار انجام می شودو امسال نیز ۵۰ هکتار باغ در اراضی شیب دار و کم بازده شهرستان احداث شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =