۲۶ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۶
کد خبرنگار: 1240
کد خبر: 83558317
۰ نفر

برچسب‌ها

کاهش یک درصدی مرگ نوزاد نارس در جنوب غرب خوزستان

آبادان - ایرنا - معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: مرگ نوزاد نارس در شهرستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان زیر مجموعه دانشکده علوم پزشکی آبادان نسبت به سال گذشته یک درصد کاهش داشته‌است.

آرش یلالی یکشنبه در گفت‌وگو در با خبرنگاران در آبادان اظهار داشت:  میزان مرگ و میر نوزادان در سال  ۹۸ نسبت به سال گذشته در این منطقه ۲.۸در هزار تولد زنده کاهش یافته است.

وی افزود: نارسی و عوارض ناشی از آن، یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر نوزادان به شمار می‌آید و توجه به این گروه، می‌تواند بار اقتصادی و اجتماعی سنگین ناشی از تولد نوزادان نارس را کاهش دهد.

یلالی گفت: هر تولدی که پیش از ۳۷ هفته کامل از بارداری روی دهد، تولد پیش از موعد است و نوزاد حاصل از آن نارس محسوب می‌شود  و تولد پیش از موعد یکی از علل مرگ و میر نوزادان و کودکان زیر پنج سال به شمار می‌رود.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان بیان کرد:  مادرانی که تمایل به بارداری دارند با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت وابسته باید مراقبت‌های پیش از بارداری را دریافت کنند.

وی افزود:در راستای اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص جمعیت و افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی و هم چنین تامین سلامت و افزایش بقا نوزادان نارس متولد شده و به منظور بالا بردن آگاهی کارکنان مراکز بهداشتی، درمانی و خانواده‎ها در مورد پیشگیری از زایمان زودهنگام و مراقبت از نوزاد نارس ،برنامه‌ها و کلاس‌های ویژه در زیر مجموعه دانشک ده علوم پزشکی آبادان برگزار شده است.

۲۶ آبان روز جهانی نوزاد نورس نامگذاری شده است.

۶۰۷ هزار نفر ساکنان شهرستانهای آبادان ، خرمشهر و شادگان از خدمات ۳۰مرکز شهری، ۱۸مرکز روستایی، ۱۳۲خانه بهداشت و ۱۲ پایگاه سلامت به عنوان مجموعه مراکز بهداشتی و درمانی دانشکده علوم پزشکی آبادان بهره مند هستند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =