۲۸ کانکس به عشایر خراسان شمالی اختصاص یافت

بجنورد- ایرنا- ۲۸ دستگاه کانکس به ارزش ۱۵ میلیارد ریال، برای برپایی کلاس درس دانش‌آموزان عشایری استان خراسان شمالی اختصاص یافت.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان شمالی روز یکشنبه با بیان این مطلب در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: کانکس‌ها خریداری، ساخته و تجهیز شده اند و اکنون در مرحله حمل برای توزیع در مناطق عشایری استان هستند.

امین فلاح افزود: از مجموع اعتبار هزینه شده برای خرید و تجهیز کانکس ها، نیکوکاران و خیران مدرسه ساز هزینه ۲ دستگاه را تقبل کرده اند و مابقی نیز از محل اعتبارات دولتی خریداری شده اند.

وی با بیان اینکه ۳۰ مدرسه عشایری این استان خشتی و گلی و ناایمن بوده اند، اظهار داشت: با حمل کانکس ها به مناطق عشایری، این کانکس ها جایگزین فضاهای تخریبی این مدارس می شود و دانش آموزان امکان تحصیل در مکانی ایمن و استاندارد را خواهند یافت.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان شمالی گفت: در مجموع دانش آموزان عشایری این استان در ۱۷۹ فضای آموزشی عشایری تحصیل می کنند که از مجموع این تعداد ۷۲ دستگاه کانکس سیار است که سالانه تعمیر و تجهیز می شود و همچنین ۷۷ فضا نیز ساختمان آموزشی است که شرایطی ایمن دارند.

فلاح افزود: از این تعداد ۳۰ فضای آموزشی نیز خشتی و گلی و ناایمن بوده است.

در خراسان شمالی ۱۷۲ مدرسه عشایری وجود دارد که از این تعداد ۱۲۰ مدرسه کوچرو است.
سه هزار و ۸۱۳ دانش آموز عشایر در این استان مشغول به تحصیل هستند که ۲ هزار و ۸۵۹ نفر در مقطع ابتدایی، ۷۲۳ نفر در متوسطه اول و ۲۳۰ نفر در متوسطه دوم درس می خوانند.  

هم اکنون خانوارهای عشایری این استان برای زمستان گذارانی در حال کوچ به مناطق قشلاقی هستند که بعضا در میانبندها مستقر شده اند و برخی نیز به سامانه های قشلاقی در استان گلستان رسیده اند.

از پنج هزار خانوار عشایری استان خراسان شمالی یکهزار خانوار نیمه کوچرو و چهار هزار خانوار کوچرو هستند که همه ساله با آغاز فصل سرما عشایر این استان پس از یک دوره هفت ماهه، مراتع ییلاقی را به سوی مناطق قشلاقی ترک می‌کنند.

هم اکنون عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر که شامل سه درصد جمعیت استان می شود در قالب ۲ ایل زعفرانلو و شادلو و ‌ ۳۸طایفه با شیوه های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در این استان کوچروی می کنند.

زبان اصلی عشایر خراسان شمالی کردی کرمانجی است.

طوایف مستقر در خراسان شمالی شامل باچوانلو، قهرمانلو، ملوانلو، میلانلو، توپکانلو، ایرانلو، جیرستان، سیفکانلو، بریمانلو، پهلوانلو، جیرستان آنی‌صر، سارخانی، قلیانلو، کاوانلو، کیکانلو، بیچرانلو، نامانلو، امیرانلو، هشت‌مرخی، ایزانلو، روطانلو، تبریانی، جافکانلو هستند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =