کشاورزان تمهیدات لازم برای جلوگیری از سرمازدگی را اتخاذ کنند

سمنان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی استان سمنان گفت: کشاورزان و گلخانه‌داران تمهیدات لازم را برای جلوگیری از سرمازدگی پاییزه در باغ‌ها و مزارع استان‌ اتخاذ کنند.

ایرج مصطفوی روز یکشنبه در گفت‌ و گو با ایرنا با اشاره به تداوم ناپایداری‌ها تا سه‌شنبه هفته جاری افزود: کاهش قابل ملاحظه دما که همراه با وقوع یخبندان نیز است در استان سمنان پیش‌بینی می‌شود.

وی تصریح کرد: کشاورزان به ویژه گلخانه‌داران نسبت به تنظیم دما به هنگام شب، رطوبت و تهویه در انبارها و سالن‌های پرورشی اقدام کنند.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان بیان کرد: کشاورزان نسبت به تسریع در برداشت محصولات باقی‌مانده همچون انار، زعفران، ذرت و گوجه‌فرنگی در مناطق مختلف استان سمنان اقدام کنند.

وی با تاکید بر کاهش محسوس دما در این چند روز، ادامه داد: کشاورزان و گلخانه‌داران استان، تامین سوخت و سرویس و راه‌اندازی وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها و محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم‌های آبیاری تحت فشار را با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین مدنظر داشته باشند.

مصطفوی خاطر نشان کرد: تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغ‌ها با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری خارج نوبت، ایجاد پوشش بر روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر به وسیله پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون، خودداری از انجام هرس درختان، استفاده از بخاری‌های باغی و روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات به خصوص نزدیک صبح و بامداد از دیگر اقداماتی است که کشاورزان باید به منظور جلوگیری از خسارت‌های ناشی از سرمازدگی انجام دهند.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان یادآور شد: دامداران و عشایر استان، با توجه به احتمال بارش های رگباری توام با رعد و برق در ارتفاعات و مناطق شمالی استان، تا ۴۸ ساعت آینده برای چرای دام‌ها از رفتن به این مناطق خودداری کنند.

۲۳ سانتی‌متر برف در مجن بارید

مصطفوی با اشاره به ثبت داده های هواشناسی ۲۴ ساعت گذشته در استان سمنان، اضافه کرد: در این مدت، فولادمحله با منفی هفت درجه و سمنان و احمدآباد با ۱۰ درجه سانتیگراد، به تریب سردترین و گرمترین نقاط استان بودند.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان با اشاره به اینکه وزش باد در بالاترین سرعت در ۲۴ ساعت گذشته در دامغان به میزان ۴۰ کیلومتر بر ساعت رسید، افزود: بیشترین میزان بارش برف و باران به ترتیب مربوط به مجن و طزره با ۲۳ سانتی‌متر و ۲۹ میلی‌متر بود.

سامانه هواگوی ۱۳۴ آماده ارائه اطلاعات هواشناسی و پیش بینی‌های جوی سمنان در تمام اوقات شبانه روز است، اداره کل هواشناسی استان دارای ۹ ایستگاه سینوپتیک، ۱۵ ایستگاه اقلیم شناسی و ۵۰ ایستگاه باران‌سنجی در نقاط مختلف است.