آزمون سراسری قرآن و عترت در آحاد مردم جریان سازی می‌کند

تهران- ایرنا- معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: آزمون سراسری قرآن و عترت به عنوان یکی از بزرگ‌ترین آزمون‌های قرآنی برای جریان سازی قرآنی در سطوح مختلف گوناگون مردمی برگزار می شود.

عبدالهادی فقهی زاده روز یکشنبه در نشست خبری هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت، با اشاره به جزئیات برگزاری این آزمون، گفت: امسال رشته‌های این آزمون محدودتر شده و منابع آزمون نیز که در سال های گذشته به موارد خاصی اختصاص یافته و شائبه هایی را ایجاد کرده بود گسترده شده تا داوطلبان دستیابی بهتری به منابع آزمون داشته باشند.

وی با ابراز امیدواری از اینکه در این آزمون اشتباهی به وجود نیاید، گفت: آنچه در این میان مهم است نقش جریان سازی این آزمون است که به عنوان یک آزمون های گسترده ملی در صدها شهر برگزار می شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال گفت: در این آزمون شاهد مشارکت چند جانبه با دستگاه های دیگر هستیم تا این حرکت قرآنی شتاب سریع تری به خود بگیرد و نوجوانان بیشتری را جذب کند.

ارزیابی موسسات قرآنی و شناسایی استعدادهای درخشان

رئیس ستاد اجرایی آزمون قرآن و عترت با برشمردن اهداف این آزمون اظهار داشت: برگزاری چنین آزمونی یک فرصت مغتنم برای همه اقشار است و هیچ محدودیت سنی در این زمینه وجود ندارد؛ اما اهداف این آزمون مهم است که یکی از آنها سنجش و ارزیابی کیفی و کمی عملکرد آموزشی موسسات و مراکز قرآنی در سطح کشور است تا بتوانیم میزان موفقیت موسسات فعال را رصد کنیم. 

حجت‌الاسلام محمدعلی خسروی افزود: معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس تعداد قبولی قرآن‌آموزان در این آزمون از موسسات مالی حمایت خواهد کرد و هر چند میزان این حمایت ها ناچیز است، یک و نیم میلیارد تومان از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجموع برای حمایت از موسسات قرآنی در نظر گرفته شده که ۴۰۰ میلیون تومان برای دو هزار نفر از برگزیدگان این مسابقات درنظر گرفته شده است.

خسروی ایجاد انگیزه میان مردم به ویژه نوجوانان و جوانان را یکی دیگر از اهداف برگزاری این آزمون دانست و افزود: شناسایی و معرفی نخبگان و استعدادهای درخشان قرآنی از اهداف این آزمون است.

۱۱۰۰ موسسه قرآنی فعال هستند 

دبیرکل دفتر برنامه ریزی، آموزش و توسعه مشارکت ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوالی درباره نحوه رصد کردن فعالیت های موسسات قرآنی اظهار داشت: این رصد کردن در قالب دستورالعملی است که از سوی معاونت قرآن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه شده و بر مبنای آن رتبه موسسات قرآنی از یک تا سه مشخص می شود که این رتبه ها را بر اساس فعالیت موسسات طی یک سال و نیم گذشته به دست آمده است.

وی افزود: بیش از چهار هزار موسسه قرآنی در کشور وجود دارد که هزار و ۱۰۰ موسسه فعال هستند و در حدود ۱۵۰ موسسه قرآنی در رتبه اول قرار دارند و بعضی از این موسسات شعبه هایی نیز دارند؛ مثلا موسسه جامعه القرآن ۶۰۰ شعبه دارد یا موسسه بیت الاحزان در استان فارس بیش از ۲۰۰ شعبه دارد.

خسروی وعده داد اطلاعات این موسسات در سامانه ای منتشر خواهد شد و در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.

آماری از تعداد حافظان قرآن نداریم

وی درباره تعداد حافظان قرآن در سطح کشور گفت: آماری از تعداد حافظان قرآن نداریم و اگر این سامانه تدوین شود، اطلاعات مربوط به تعداد حافظان قرآن نیز در آن منتشر خواهد شد. 

خسروی با ارائه آماری از تعداد شرکت‌کنندگان در هفدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت به ایرنا گفت: در سال گذشته ۲۴۰ هزار نفر ثبت نام کردند ولی تعداد شرکت کنندگان در آزمون ۱۵۰ هزار نفر بود. 

وی همچنین در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره نهادهایی که در برگزاری این آزمون، معاونت قرآن را همراهی می کنند، اظهار داشت: سازمان اوقاف و امور خیریه در بخش شفاهی آزمون فعالیت دارد، دانشگاه پیام نور سالن هایی را در ۴۰۰ شهر برای برگزاری در اختیار معاونت قرآن قرار می دهد و دبیرخانه ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد نیز در بخش تبلیغات و فراهم کردن زمینه های برگزاری آزمون فعالیت خواهد داشت.

این مقام مسئول افزود: سال گذشته وزارت آموزش و پرورش در برگزاری آزمون همکاری کرد ولی امسال به صورت مستقل آزمون های مشابهی را برگزار می‌کند.

مروری بر هزینه‌های آزمون

وی درباره هزینه های برگزاری آزمون اظهار داشت: بخشی از هزینه های این آزمون از سوی شرکت کنندگان پرداخت می شود که میزان آن هفت هزار تومان است ولی این پول بخش کوچکی از هزینه های مربوطه است. چون ثبت نام آنلاین، پاسخ دادن به نتایج و هزینه های پذیرایی بیش از این مقدار خواهد بود.

خسروی وعده داد تمام هزینه های این آزمون طی نشست خبری و قبل از برگزاری آزمون اعلام شود و اضافه کرد: بر اساس تفاهم نامه ای در دو سال اخیر میان معاونت قرآن و موسسه قلم چی، قرار است این موسسه نتایج آزمون را در همان روز (سوم بهمن) به اطلاع شرکت کنندگان برساند و به آنان پاسخ دهد.

این مقام مسئول درباره جوایز این مسابقه گفت: برای دو هزار نفر از شرکت کنندگان به قید قرعه مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که شامل کسانی می شود که بالاتر از ۷۰ نمره را کسب کنند و علاوه بر آن به این افراد گواهی نامه داده خواهد شد و کسانی که موفق به کسب ۹۰ امتیاز شوند، لوح تقدیر نیز دریافت خواهند کرد.

منابع آزمون حذف شدند

وی درباره حذف منابع آزمون گفت: در سال های گذشته برای رشته های معارف اهل بیت (ع)، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه درسنامه ای معرفی می شد ولی امسال هیچ منبعی را معرفی نکردیم و به مرور به سمتی حرکت می کنیم تا هر شرکت کننده بتواند از منابع موردنظر خود استفاده کند که در آزمون امسال فقط تفسیر نمونه را به عنوان منبع برای رشته تفسیر سوره بقره قرار دادیم.

رشته های ترجمه و مفاهیم اولویت دارند

رئیس ستاد اجرایی آزمون قرآن و عترت تاکید کرد: به منظور مشارکت با سازمان اوقاف چند رشته مانند حفظ ۱۰ جزء را اضافه کردیم ولی معتقدیم رشته های ترجمه و مفاهیم در درجه اول برای ما اهمیت دارد و رشته های حفظ و روخوانی در درجه های بعدی است که این رشته ها نیز به عنوان مقدمه ای برای مفاهیم قرآنی می باشد.

وی افزود: در آزمون امسال رشته های حفظ شامل حفظ یک جزء، پنج جزء، ۱۰ جزء و کل قرآن است و رشته های سبک و سیره زندگی معصومان، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه در راستای معارف اهل بیت می باشد.

انس با قرآن مهمترین هدف برای برگزاری آزمون قرآن و عترت

خسروی مهمترین هدف از برگزاری این آزمون را انس با قرآن دانست و افزود: فصل مشترک تمام فعالیت های قرآنی این معاونت عبارت است از انس با قرآن که این انس مشروط به طهارت ظاهری و باطنی است.

این کارشناس مذهبی با استناد به آیه ۷۹ سوره مبارکه واقعه که می فرماید "لایمسه الا المطهرون" اظهار داشت: از نظر فقهی کسی می تواند آیات قرآن را لمس کند که طهارت ظاهری یعنی وضو داشته باشد ولی لمس روح و حقیقت قرآن نیازمند طهارت باطنی است.

وی با اشاره به آیه ۸۲ سوره مبارکه اسراء افزود: ما فقط به ظاهر قرآن پرداختیم در حالی که قرآن وسیله ای برای هدایت انسان است و اگر به درستی از قرآن استفاده کنیم، موجب هدایت ما خواهد شد در غیر این صورت عامل گمراهی ما خواهد شد.

خسروی تاکید کرد: همه برنامه های قرآنی که از سوی نهادها و موسسات ترتیب داده می شود و از سوی رسانه ها و صدا و سیما پخش می شود، زمانی تاثیرگذار است که ما به روح و هدف قرآن توجه داشته باشیم و از آن سوء استفاده نکنیم. چون برخی قرآن را وسیله ای برای رسیدن به ثروت و قدرت قرار می دهند.

داوطلبان تا ۱۵ آذر فرصت ثبت نام دارند

دبیر ستاد اجرایی هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت اعلام کرد: ثبت نام این آزمون از روز گذشته (شنبه) آغاز شده و تا ۱۵ آذر ادامه خواهد داشت که داوطلبان می توانند برای ثبت نام به پایگاه اینترنتی این آزمون مراجعه کنند. 

مریم قاسم‌احمد اضافه کرد: آزمون قرآن و عترت در ۱۶ رشته در سوم بهمن امسال در سطح کشور برگزار می شود که رشته های سبک زندگی و سیره معصومان و روخوانی قرآن به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد. 

دبیر ستاد اجرایی آزمون سراسری قرآن و عترت اضافه کرد: شرکت کنندگانی که در سال های قبل در این آزمون شرکت کرده بودند، می توانند دوباره ثبت نام کنند ولی نباید رتبه و مقامی را در سال های گذشته کسب کرده باشند.

رونمایی از پوستر آزمون و قرعه کشی مسابقه کتابخوانی

در ادامه این مراسم از پوستر هجدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت رونمایی شد و فقهی زاده با اشاره به روایتی از سیدالشهدا که فرمود "انا قتیل العبرات" گفت: امام حسین (ع) به عنوان قتیل العبرات وصف شدند که به معنای کشته اشک هاست که در کنار این معنا برخی محققان آن را به معنای کشته عبرت ها دانسته اند و ما تلفیقی به وجود آوردیم و حسینی را که شهید عدالت و حق طلبی و پاسداری از سنت های اصیل دینی است، کشته اشک ها و عبرت ها نامیدیم و یک مسابقه کتابخوانی با این عنوان برگزار کردیم.

معاون وزیر ارشاد افزود: برای دومین بار در سال ۹۸ این مسابقه ملی را بر محور کتاب پس از ۵۰ سال نوشته استاد مرحوم سیدجعفر شهیدی قرار دادیم که با استقبال روبرو شد و مخاطبان بسیاری از سطوح مختلف را جذب کرد، به گونه ای که شش هزار نفر در این مسابقه شرکت کردند.

وی اضافه کرد: ۵۳۴ نفردر این مسابقه توانستند نمره کامل را کسب کنند که امروز به قید قرعه ۴۰ نفر از شرکت کنندگان انتخاب می شوند تا  ۵۰۰ هزار تومان کمک هزینه عتبات عالیات را دریافت کنند.

فقهی زاده وعده داد تا سومین مسابقه نیز همزمان با ایام عید غدیر برگزار شود و در ادامه این مراسم، قرعه کشی با حضور برخی مسئولان معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =