جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰، منبع درآمد شهرداری یا عامل بازدارنده از تخلف؟

قزوین - ایرنا - در حالی برخی اعضای شورای شهر قزوین مخالف درآمدزایی شهرداری از طریق کمیسیون ماده ۱۰۰ هستند و آنرا عاملی برای گسترش تخلفات ساختمانی و برهم خوردن سیما و منظر شهر می دانند، برخی دیگر آنرا یکی از راه های کسب درآمد برای شهرداری در این روزهای سخت مالی دانسته و برای آن جایگزینی سراغ ندارند.

نشست شنبه شب پارلمان محلی قزوین که به بررسی تغییرات و اصلاحاتی در بودجه طرح های عمرانی سال ۹۸ اختصاص داشت به این شکل که برای ۲۵ طرح در مجموع ۳۱۴ میلیارد و ۵۷۰ میلیون ریال تغییرات ایجاد و اعتبارات چند طرح کسر شده و به اعتبارات طرحهای دیگری افزوده شود.

در این لایحه پیشنهاد شده بود که به طور مثال از اعتبارات طرحهایی مانند ساختمان شهرداری ، بوستان کت آباد، تقاطع ابوترابی به امام رضا(ع) و نسیم شمال کاهش و به طرح های دیگری اختصاص داده شود.

اکثریت اعضای شورا در خصوص این لایحه با اعتقاد بر اینکه باید هرکدام از این طرح ها یک به یک بررسی و علت از دستور کار خارج کردن و کسر اعتبارات آنها مشخص شود اظهار داشتند که این موضوع ابتدا باید در جلسه کمیسیون ها بررسی و سپس به صحن شورا بیاید.

نشست شورا که با دستور کار اصلی بررسی این لایحه تشکیل شده بود به بحث های دیگری چون درآمدهای کمیسیون ماده ۱۰۰، انتخاب شهردار و حتی گرانی بنزین نیز کشیده شد.

از جمله اعضایی که در این خصوص سخن گفتند احد چگینی بود که اعتقاد داشت تصویب چنین لایحه ای با کاهش اعتبارات یک طرح و افزایش اعتبار طرحی دیگر به نوعی با چشم بسته تصمیم گرفتن است و کم کردن اعتبار یک طرح به نفع طرح دیگر توجیهی ندارد.

محسن حق شناس دیگر عضو شورا نیز گفت بهتر است شورا در زمان ارایه مجوز به شهرداری روی این اجازه ها سخت بگیرد تا در این شرایط انقباضی بودجه حداکثر منفعت به شهروندان برسد.

کمیسیون ماده ۱۰۰ به لقمه چربی برای شهرداری تبدیل شده است

سپس نوبت به سیده منیره قوامی دیگر عضو شورا رسید که ضمن مخالفت با این لایحه بحث کمیسیون ماده۱۰۰ را هم پیش کشید و گفت:شهرداری نه بر اساس سیاست های شورا و نه خواسته های قبلی خود که بر آن اصرار داشته پیش می رود و نه به برنامه پنج ساله پایبندی دارد.

وی افزود: این موضوع هم حتما باید به کمیسیون برود و بند به بند بررسی شود تا دلیل حذف اعتبارات یک طرح و افزایش اعتبارات مشخص شود.

قوامی ادامه داد: یکی از نکات قابل توجه در لایحه پیشنهادی شهرداری این است که چرا قبلا در زمان تصویب بودجه ضرورت این موضوع پیش بینی نشده بود.

وی با تاکید بر اینکه بودجه امسال باید طوری نوشته شود که بعدها نیاز به اینگونه تغییرات نباشد،گفت: شهرداری با کدام پول می خواهد پروژه اعتباری انجام دهد وقتی در همین هشت ماهه امسال دویست میلیارد تومان از بودجه محقق شده و سال گذشته هم همین میزان تحقق یافته بود اما امسال پنجاه و چهار میلیارد تومان از درآمد شهرداری از محل کمیسیون ماده صد است یعنی یک چهارم درآمد امسال از این کمیسیون بوده است.

قوامی خاطرنشان کرد:رسالت کمیسیون ماده ۱۰۰ جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز است اما همین کمیسیون با اخذ جرایم تخلفات به لقمه چربی برای شهرداری تبدیل شده است.

این عضو شورا افزود: قرار بود شهرداری لایحه اصلاحی برای کاهش جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ بیاورد در حالی که اکنون این مبالغ افزایش ۳۰۰ درصدی داشته است.

قوامی همچنین گفت: نگاه شهرداری به کمیسیون ماده ۱۰۰ نباید درآمدی باشد چون منظر شهر را زیر سوال می برد و شهرداری با گرفتن چنین مبالغی از تخلفات جلوگیری نمی کند بلکه اجازه تخلف را می دهد تا درآمد بیشتری از تخلفات کسب کند و همین باعث تخلف می شود و سیمای شهر را نیز به هم می زند.

افزایش جرایم تخلفات در کمیسیون ماده ۱۰۰ عاملی بازدارنده از تخلف است

زهرا یوسفی دیگر عضو شورای شهر نیز گفت: این موضوع را نباید به محل اغتشاش تبدیل کنیم چون به طور مسلم شهرداری برای درآمد زایی چشم به ماده ۱۰۰ ندارد که از مردم جریمه بگیرد بلکه این جرایم عاملی بازدارنده برای تخلفات است که اگر مبلغ آن پایین باشد دست و بال متخلفان را باز می کند.

وی اظهار داشت: تخلفات ساختمانی با پایین بودن جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ بدون شک افزایش می یابد.

شهرداری از تعریف بودجه حبابی پرهیز کند

مهدی عبدالرزاقی نایب رییس شورای اسلامی شهر قزوین نیز گفت: در سال های گذشته هم اعلام کردیم کدهای خاص و بودجه حبابی که در گذشته محقق نشده بود مجدد تعریف نشود اما توجهی به این تاکیدها نشد وهرسال بدون توجه به شدنی بودن آن، درصدی به مبالغ سال قبل از آن اضافه کردند.

وی در خصوص مبالغ جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ نیز گفت: من از جمله کسانی بودم که به لایحه شهرداری برای افزایش جرایم کمیسیون رای دادم که شاید آن زمان قیمت مناسبی بود اما امروز که قیمت‌ها تغییر پیدا کرده و به نظر می رسد اگر قانون اجازه می دهد لایحه مجددی با قیمت‌های امروز بیاوریم.

عبدالرزاقی افزود: البته جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ بازدارنده خوبی برای کاهش جرایم نیست و جلوی تخلفات را نمی گیرد و این را می توان از مقایسه قیمت های امسال و سال گذشته دید.

نایب رییس شورای اسلامی شهر قزوین افزود: اگر راهکار پایدار و جدیدی برای افزایش درآمدهای شهرداری وجود داشته باشد به طور قطع بهتر از جرایم ماده ۱۰۰ خواهد بود.

مخالفان ماده ۱۰۰ راهکار جایگزین ارایه دهند

سعید دقیقی عضو دیگر شورا نیز گفت: نه من و نه سایر اعضای شورا موافق درآمدزایی شهرداری از محل تخلفات ماده صد آن هم در شرایط بحرانی اقتصاد نیستیم اما هرکه این جرایم را درآمدزایی از سوی شهرداری می داند راهکار ارایه دهد تا به یک روش جایگزین بهتر برای افزایش درآمد شهرداری برسیم.

وی افزود: امروز که در سخت‌ترین شرایط شهرداری منابعی برای پرداخت دستمزد کارکنان ندارد و زمین های شهرداری هم به خاطر طرح های ابتر دوره های گذشته فروخته شده و منابعی برای درآمدزایی وجود ندارد و باید راه جایگزین نشان دهیم که اگر کمیسیون ماده ۱۰۰ تعطیل شود چکار کنیم.