دمای هوا در منطقه زلزله‌زده سراب به ۸ درجه سانتی‌گراد زیر صفر رسید

تبریز - ایرنا - مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌‍شرقی‌ گفت: دمای هوا در منطقه زلزله‌زده شهرستان سراب در ۲۴ ساعت گذشته به حداقل ۸ درجه سانتی گراد زیر صفر رسید.

علی دولتی مهر، روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه در این مدت حداکثر دما در سراب ۲ و در میانه ۹ درجه سانتی گراد بالای صفر گزارش شده است، افزود: حداقل دما در شهرستان میانه نیز به ۲ درجه زیر صفر رسید.

وی با اشاره به اینکه به دلیل کوهستانی و مرتفع بودن مناطق زلزله زده سردی هوا در این مناطق تداوم خواهد داشت، یادآوری کرد: در روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته احتمال بارش پراکنده در این مناطق وجود دارد.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: تداوم تاثیر زبانه پرفشار سطح زمین تا روز سه شنبه موجب ناپایداری و تداوم سردی هوا به ویژه در نواحی شرقی استان می شود که این وضعیت با بارش های پراکنده برف و وزش باد دشدید در برخی مواقع همراه خواهد شد.

دولتی مهر، ادامه داد: سردی هوا تا اواخر هفته در استان تداوم داشته و در این مدت تغییرات قابل ملاحظه دمایی پیش بینی نمی شود و این وضعیت در مناطق زلزله زده شهرستان های میانه و سراب نیز پایدار خواهد بود.

وی اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته ورزقان با ۱۱ درجه زیر صفر و جلفا با ۱۲ درجه بالای صفر به ترتیب سردترین و گرمترین شهرهای استان بودند و دمای تبریز در گرمترین زمان به ۹ درجه بالای صفر و در سردترین زمان به ۷ درجه زیر صفر رسید.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

به گزارش ایرنا ساعت ۲ و ۱۷دقیقه بامداد جمعه (۱۷آبان ماه) زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۹ در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) استان آذربایجان شرقی را لرزاند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =