سومین روز آرام ایلام پس از سهمیه‌بندی بنزین

ایلام - ایرنا - استان ایلام در حالی سومین روز پس از آغاز طرح سهمیه‌بندی بنزین را می گذراند که با کمترین چالش و مشکل مواجه بود و فضایی آرام و بدون تنش را در این سه روز پشت سر می گذارد.

مردم استان ایلام به سخنان تحریک‌آمیز معاندان نظام و دعوت به آشوب گروه‌های مختلف در فضای مجازی توجه نکرده و با این طرح سرنوشت‌ساز که مزایای اجرای آن به طور قطع به اقشار آسیب‌پذیر و کم‌درآمد باز می‌گردد، همراهی کردند.

با این وجود روز گذشته و در دومین روز از شروع طرح سهمیه‌بندی بنزین تعدادی از مردم ایلام، نگرانی خود را از اجرای طرح به صورت کاملا مسالمت‌آمیز بیان کردند که با مدیریت بسیار خوب مسئولان ارشد استان بدون هیچگونه آسیب، درگیری و خسارتی به پایان رسید.

عدم اطلاع از مزایای این طرح برای قشر کم‌درآمد باعث شد برخی از افراد در خصوص اجرای آن دچار نگرانی شوند که توضیحات استاندار ایلام و اطلاع‌رسانی گسترده در خصوص این مزایا باعث شد مردم اقناع شده و نگرانی آنان رفع شود.

برخی افراد نیز از تاثیر گرانی بنزین بر روی دیگر اقلام و کالاهای اساسی نگران بودند که مسئولان استان بر مبارزه با گرانی، کنترل بازار و مبارزه با هر گونه گرانفروشی و افزایش قیمت‌ها تاکید کردند.

استاندار ایلام: منابع حاصل از سهمیه‌بندی بنزین به اقشار کم درآمد باز می‌گردد

استاندار ایلام در اولین روز کاری پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین با تشکیل ستاد تنظیم بازار به مردم اطمینان داد منابع حاصل از سهمیه‌بندی بنزین به اقشار کم‌درآمد و ضعیف جامعه برخواهد گشت.

به گفته قاسم سلیمانی‌دشتکی، سهمیه‌بندی بنزین ضمن جلوگیری از هدر رفت سرمایه ملی به نفع اقشار آسیب‌پذیر و کم‌درآمد جامعه است و آنها بابت گران شدن سوخت، یارانه دریافت می‌کنند.

وی تاکید کرد: با تعریفی که صورت گرفته و در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه به تصویب رسیده، قرار بر این است که ۱۰۰ درصد منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها و سهمیه‌بندی به صورت حمایت معیشتی بین خانوارهای مورد نظر توزیع شود.

۵۵ تا ۲۵۰ هزار تومان در ماه به حساب خانوارها واریز می‌شود

سلیمانی دشتکی افزود: سازمان برنامه و بودجه نیز موظف شده است همه مبالغی که به حساب واریز می‌شود بین خانوارهای گروه هدف که از یک نفر تا پنج نفر هستند(به صورت ماهانه در قالب مبالغی بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان) پرداخت کند.

استاندار ایلام همچنین از رسانه‌ها خواست: منافع تغییر قیمت بنزین را برای اقشار مختلف مردم به درستی بیان کنند.

سلیمانی‌دشتکی تاکید کرد: ضد انقلاب و رسانه‌های معاند درصدد تحریک مردم از این قضیه هستند لذا رسانه‌ها مردم را هوشیار کنند.

قاطعانه با افزایش خودسرانه قیمت ها برخورد می‎کنیم

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام نیز تاکید کرد: با افرادی که به بهانه افزایش قیمت بنزین، قیمت کالا و خدمات خود را خودسرانه افزایش دهند، برخورد قانونی می‌شود.

حیدر نعمتی اظهار داشت: افزایش قیمت هرگونه کالا و خدمات به بهانه نرخ بنزین ممنوع است و تاکسی‌داران و سایر وسایل نقلیه عمومی حق افزایش قیمت ندارند زیرا سهمیه مناسبی برای آنها در نظر گرفته شده است.

معاون استاندار ایلام به نظارت بر بازار و تشدید بازدیدها در سطح شهر تاکید کرد و افزود: بر اساس بررسی‌های به عمل آمده، هیچ‌گونه کمبودی در زمینه کالاهای اساسی در بازار نداریم.

وی اضافه کرد: افزایش قیمت هرگونه کالا و خدمات به بهانه افزایش قیمت بنزین ممنوع است و بطور حتم بازرسی و تعزیرات با متخلفان برخورد قانونی خواهند کرد.

رسانه‌ها نقش اساسی در اقناع افکار عمومی ایفا می‎کنند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام نیز با تاکید بر اینکه رسانه‌ها با انتشار اخبار خلاف واقع زمینه‌ساز تصمیم‌های هیجانی میان مردم نشوند، گفت: رسانه‌ها نقش اساسی در اقناع افکار عمومی ایفا می‎کنند.

عمران خودآموز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: رسانه‌ها نقش اساسی در اقناع افکار عمومی و جلوگیری از التهابات ناشی از تصمیمات کلان دولت برای اصلاح قیمت حامل‌های انرژی ایفا می‌کنند.

واکنش‌ها به طرح سهمیه‌بندی بنزین ناشی از عدم اطلاع از پیامدهای مثبت این طرح است

وی با ذکر اینکه بخشی از واکنش‌های مردم به تصمیم اخیر دولت در افزایش نرخ بنزین ناشی از عدم اطلاع از پیامدهای مثبت تصمیمات دولت است، ادامه داد: رسانه‌ها می‌توانند با تشریح و تبیین زوایای مختلف آن، زمینه را برای قضاوت بهتر و منطقی‌تر مردم فراهم کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام اظهار کرد: رسانه‌ها مراقب باشند اخبار را بر خلاف واقعیت جلوه ندهند چرا که در این مواقع تنها مرجع مردم، رسانه‌ها هستند و عدم رعایت مسئولیت‌پذیری و اخلاق حرفه‌ای از سوی خبرنگاران ممکن است تبعات غیرقابل جبرانی به دنبال داشته باشد.

خودآموز از رسانه‌های مختلف گروهی خواست: کماکان نسبت به تشریع ابعاد موضوع اخیر با هدف آرام کردن فضای روانی جامعه اقدام کرده و نقش اساسی خود را چون همیشه بدرستی ایفا کنند.

آغاز سهمیه بندی بنزین بر اساس تصمیم سران سه قوه از بامداد جمعه ۲۴ آبانماه تاثیری بر جایگاه‌های سوخت استان ایلام نداشته و روال عادی و آرام سوختگیری با شرایط جدید در پمپ بنزین های استان ایلام جریان دارد.

بر اساس گزارش خبرنگاران ایرنا از شهرستان‌های مختلف این شرایط در تمامی مناطق استان ایلام حکمفرماست و هیچگونه ازدحام و شلوغی در جایگاه‌های سوخت دیده نمی‌شود.

مردم ایلام همچون دیگر مناطق کشور با تصمیم سران سه قوه در خصوص سهمیه‌بندی بنزین همراهی کرده و در حال وفق دادن خود با شرایط جدید سوختگیری هستند.

اعتراض‌ها به اصلاح قیمت بنزین که بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی سران قوا از دقایق اولیه بامداد جمعه ۲۴  آبان به اجرا گذاشته شد در شهرهای مختلف اشکال متفاوت
داشت. در برخی شهرها این اعتراض‌ها تنها در حد تجمع بود و در برخی شهرها با ایجاد ترافیک همراه شد.

 علی ربیعی سخنگوی دولت، محمود واعظی، رئیس‌دفتر رئیس جمهوری و محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه از شامگاه جمعه تاکنون در اظهارنظرهایی جداگانه تأکید کرده‌اند که
موضوع تغییر بهای بنزین مصوبه شورای عالی اقتصادی سران قوا و تصمیم همه اجزای نظام است.

همچنین دولت با توجه به دغدغه‌هایی که درباره معیشت مردم وجود دارد موظف است تا تمام پولی که از این مسیر به دست می‌آید در قالب یارانه‌ای جداگانه به حدود ۶۰ میلیون‌ نفر از مردم ایران پرداخت کند و مهمترین مسأله دولت در این اصلاح قیمت، اصلاح نظام پرداخت یارانه به نفع همه مردم بوده است.

دولت تأکید کرده است که به سرعت ساز و کار پرداخت یارانه اصلاح قیمت بنزین اعلام می‌شود و ۶۰ میلیون ایرانی از آن بهره‌مند خواهند شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =