کشاورزان استان سمنان تاسیسات آبیاری را عایق‌بندی کنند

سمنان- ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: کشاورزان این استان با توجه به روند کاهشی دما و احتمال سرمازدگی، تاسیسات آبیاری را به منظور جلوگیری از خسارت و یخ‌زدگی عایق بندی کنند.

مهدی قرائیان عصر یکشنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: انبارهای میوه خانگی نیز در اثر سرمازدگی احتمالی در خطر است و ضرورت دارد برای جلوگیری از خسارت ناشی از سرمازدگی، انبارهای میوه نیز عایق‌بندی شود.

وی ادامه داد: دمای انبارهای میوه صنعتی به وسیله سامانه و تجهیزات هوشمند کنترل می‌شود، اما برخی کشاورزان محصولاتی مانند انار و سیب را در فضای انتخابی خودشان انبار می‌کنند که به دلیل مناسب نبودن شرایط انبار و عایق نبودن احتمال سرمازدگی وجود دارد.

قرائیان تصریح کرد: کشاورزان به ویژه گلخانه‌داران با اتخاذ تمهیدات لازم و بررسی دریچه‌ها، سامانه‌های گرمایشی و تامین سوخت از بروز خسارت ناشی از احتمال سرمازدگی جلوگیری کنند.

وی یادآور شد: در برخی مناطق محصولات کشاورزی مانند انار و زیتون هنوز برداشت نشده و ضرورت دارد کشاورزان با تسریع در برداشت از بروز خسارت احتمالی ناشی از سرمازدگی جلوگیری کنند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: براساس پیش‌بینی‌ها باغ دچار سرمازدگی نمی‌شود، اما احتمال سرمازدگی بر روی چوب درختان دور از انتظار نیست.

سامانه هواگوی ۱۳۴ آماده ارائه اطلاعات هواشناسی و پیش‌‍‌بینی ‌های جوی سمنان در تمام اوقات شبانه‌روز است و براساس پیش‌بینی هواشناسی ناپایداری‌های جوی تا روز سه‌شنبه ادامه دارد.