برداشت زعفران از ۱۷ هکتار مزارع دامغان آغاز شد

سمنان- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی دامغان گفت: برداشت زعفران از اواسط آبان از ۱۷ هکتار از اراضی زیر کشت این محصول در این شهرستان آغاز شده است.

سید محسن طباطبائیان روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: سطح زیر کشت زعفران در شهرستان دامغان ۱۷ هکتار است که ۱۴ هکتار از این میزان به باروری رسیده است. 

وی به زمان برداشت این محصول اشاره کرد و ادامه داد: برداشت زعفران هم‌اکنون در این شهرستان آغاز شده است و تا اواسط آذرماه ادامه دارد. 

طباطبائیان اظهار داشت: با توجه به فقدان هر گونه سرمازدگی محصول زعفران در سال جاری، پیش بینی برداشت این محصول حدود پنج کیلوگرم در هکتار است که به میانگین عملکرد کشوری نزدیک است. 

وی افزود: برداشت سال گذشته زعفران در دامغان سه کیلوگرم در هر هکتار بود که با توجه به این امر، تولید زعفران امسال در دامغان با مطلوبیت بیشتری نسبت به سال قبل همراه بود.

طباطبائیان گفت: بازار فروش زعفران تولیدی این شهرستان بازارهای محلی و استان های شرقی است. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان گفت: با توجه به این که کشاورزان نسبت به مزیت نسبی زعفران در خصوص آب مصرفی و درآمد سالانه آگاه شدند، با رسیدگی بهتر به مزارع زعفران، شاهد رشد هرساله برداشت این محصول هستیم.

۵۰ کشاورز دامغانی در ۱۷ هکتار زمین کشاورزی، به تولید زعفران مشغول هستند که بیش از ۶۰ درصد کاشت این محصول در جنوب دامغان انجام می شود.

۳۵ درصد اشتغال دامغان در حوزه کشاورزی است و پنج هزار باغدار و کشاورز در این بخش مشغول فعالیت هستند.

اخبار مرتبط