۲۶ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۸
کد خبرنگار: 977
کد خبر: 83558082
۰ نفر

برچسب‌ها

 قاعده مطالبه‌گری
بهنام احمدی /ایرنا کرمان

کرمان - ایرنا - مطالبه‌گری و پرسش‌گری حق هر شهروندی است که در یک جامعه آزاد زندگی می‌کند ولی انجام این مهم راه و روش خاص خود را می طلبد راهی نتیجه بخش اما بدون هر گونه تندی و متعرض حریم دیگری شدن .

در قاموس مطالبه گری این حق برای شهروند و ساکن هر شهر و دیاری محفوظ  است که از هر آنچه تصمیم سازان آن شهر و دیار نسبت به  آینده اش ترسیم و پیش بینی می کنند به نتایج قابل فهم و قبولی برسد که آیا این اقدام در نظر گرفته شده در راستای بهبود شرایط موجود بوده؟ و آیا آینده خود و دیگر شهروندان و ساکنان یک جامعه را تضمین می کند یا نه ؟

تجربه نشان می دهد که از یک سو شخص پرسش گر باید با تسلط بر خشم خود و بدور از هر گونه هیاهوی کاذبی در جستجوی پاسخ متقن و قابل فهمی از پاسخگوی خود باشد و شخص پاسخ دهنده هم نیز باید بدون  ایجاد هر گونه فضای ترس، دلهره و در اصطلاح امروزی با پرهیز از خشنونت طلبی مطالبه گر خود را به تصمیم و برنامه اتخاذ شده اقناع کند.

رصد نحوه مطالبه گری طی دهه های گذشته جامعه ما نشان می دهد که هم پرسش گر و هم پاسخگو در مطالبه گری و پاسخگویی شرایط لازم را بخوبی رعایت و تعریف نکرده اند و رعایت نکردن قواعد بازی چه بسا  خسارات جبران ناپذیری اعم از جانی و مالی را متوجه کشور و بیت المال کرده است .

شیوه درست مطالبه گری این نیست که برای رسیدن به پاسخ درست بدون پیمودن راه حل های قانونی و حتی عرفی ، آستانه تحمل خود را از دست دهیم و به کف خیابان ها آمده و به تخریب و آتش زدن  اموال عمومی بپردازیم بلکه  راه صحیح دفاع از حق مسلم خود را باید در  یک بستر معقول جستجو کنیم .

از طرفی اگر متولیان امور هم قرار است تصمیمی پیرامون اداره بهتر جامعه ، بهبود وضعیت معیشتی و رفاه مردم داشته باشند نیز با کار کاشناسی تمام زوایای لازم را در نظر گرفته و با زمینه سازی لازم و در حقیقت آگاهسازی بموقع مردم را در جریان جزئیات برنامه کاری خود قرار دهند.

اینکه بدون اطلاع قبلی تصمیمی مهم برای مردم یک جامعه گرفته شود و از قبل آن بخوبی فرهنگسازی اصولی انجام نگرفته باشد طبعا پیامدهای ناصوابی را رقم خواهد زد که جبران آن سال ها زمان می برد .

بنابراین برای شکل گیری یک مطالبه واقعی در جامعه ، رعایت قواعد بازی از هر دو طرف پرسش گر و پاسخ دهنده  و به تعبیری تصمیم سازان و کسانی که باید به تصمیم اتخاذ شده عمل کنند ضرورت دارد تا شاهد اثرات نامطلوب در جامعه مورد بحث نباشیم .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =