صادرات خدمات فنی و مهندسی؛ ظرفیتی برای توسعه

زنجان- ایرنا- خدمات فنی و مهندسی، یکی از ظرفیت‌های بالای استان زنجان است که قابلیت صادرات برای رونق اقتصادی و توسعه این استان را دارد اما این ظرفیت علاوه بر اینکه مغفول مانده برای صادرات نیز با مشکلاتی مانند تحریم داخل و امنیت کشورهای مقصد مواجه است.

چهل و هشتمین جلسه شورای گفت‌ وگوی دولت و بخش خصوصی استان زنجان شامگاه شنبه با محوریت و دستور کار صادرات خدمات فنی و مهندسی استان و به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان برگزار شد.

سوریه، موقعیت مطلوبی برای فعالیت شرکت‌های فنی و مهندسی است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان گفت: کشور سوریه، شرایط مطلوبی برای فعالیت شرکت‌های فنی و مهندسی دارد.

علی یگانه‌فرد اظهار داشت: ایران، توان صادرات سالانه ۲۵ میلیون دلار خدمات فنی و مهندسی را داشته و صادرات این بخش سبب رونق تولید، اشتغال و توسعه کشور می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ایران در صادرات خدمات فنی و مهندسی رتبه ۱۳۵ دنیا را دارد و انجمن خدمات فنی و مهندسی کشور هم‌اکنون ۲۶۱ عضو دارد که ۴۲ عضو آن از استان زنجان هستند.

یگانه‌فرد ابراز کرد: از سال ۹۵ تا کنون ۲۰ دوره آموزشی توسط اتاق بازرگانی زنجان برای بخش فنی و مهندسی برگزار شده و این اتاق آمادگی دارد تا در هر زمینه‌ای که نیاز شرکت‌های فنی و مهندسی باشد، دوره آموزشی رایگان برگزار کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان گفت: استخراج ارز دیجیتال یا همان دیتا ماینینگ نیز قانونمند شده و تعرفه‌های جدید آن اعلام شده است.

وی اظهار داشت: قبل از قانونمند شدن نیز ۸۰ واحد در استان زنجان در این زمینه با مصرف ۱۲ مگاوات برق فعالیت داشتند.

یگانه‌فرد افزود: این واحدها در حال حاضر غیرفعال هستند که انتظار می‌رود با روند قانونی شدن و فعالیت آن‌ها سبب اشتغالزایی شوند.

یگانه‌فرد اضافه کرد: جلسات تخصصی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به ترتیب برای بخش‌های فنی و مهندسی، استارت‌آپ، گردشگری و صنایع دستی و تعاون و شرکت‌های تعاونی برگزار و مسائل مربوط به هر بخش به صورت جداگانه بررسی خواهد شد.

امنیت سوریه، دغدغه کارشناسان فنی و مهندسی است

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای زنجان نیز گفت: طرح مطالعاتی برای صادرات به سوریه، فرصتی برای شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی است و می‌توان پایگاه محکم و فعالیت عمده‌ای در ان کشور داشت تا بازار را از دست ندهیم.

افشین آشوری اظهار داشت: موضوع مهم و دغدغه اساسی کارشناسان اعزامی این بخش، امنیت کشور سوریه است.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود اتاق بازرگانی زنجان به عنوان متولی، ترتیب سفر یک هیات تجاری به سوریه و بررسی ظرفیت‌های صادراتی خدمات فنی و مهندسی به این کشور را فراهم کند.

آشوری تصریح کرد: بیت کوین (استخراج ارز) در شرایط جنگ اقتصادی، یک نعمت الهی است که جابه‌جایی پول در عرض چند دقیقه را فراهم کرده است.

شرکت‌های فنی و مهندسی کشاورزی زنجان پیشرو در کشور هستند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز گفت: شرکت‌های فنی و مهندسی کشاورزی استان زنجان به عنوان پیشرو در کشور بوده و اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده‌اند.

جواد تاراسی اظهار داشت: این شرکت‌ها نقش موثری در ارتقای مکانیزاسیون بخش کشاورزی به‌ویژه در گندم آبی و تولید بذور گواهی‌شده داشته و در نوع خود بی‌سابقه هستند و حرف اول را در کشور می‌زنند.

۴۲ شرکت فنی و مهندسی کشاورزی در زنجان فعال است

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان نیز با اشاره به فعالیت ۴۲ شرکت فنی و مهندسی در این استان، گفت: عموم این شرکت‌ها در دهستان‌ها فعال بوده و بیش از ۲۰ مورد از آن‌ها دارای گردش مالی بالا و حتی میلیاردی هستند.

محمدباقر آقاجانلو اظهار داشت: بیش از ۱۵۰ کارشناس با سابقه و تجربه بالا در این شرکت‌ها فعال هستند.

وی خاطرنشان کرد: این شرکت‌ها خدمات مشاوره، آموزش و مکانیزاسیون ارائه می‌دهند.

زنجان برای کار در خدمات فنی و مهندسی، ظرفیت دارد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز گفت: تمام مجوزهای شرکت‌های فنی و مهندسی از جمله معافیت گمرکی و ثبت سفارش برای تجهیزات و ماشین‌آلات مانند پروانه‌های بهره‌برداری کارخانه‌ها است.

ناصر فغفوری با بیان اینکه زنجان، ظرفیت برای کار در ارائه خدمات فنی و مهندسی دارد، اظهار داشت: تنها ۰.۵ درصد (پنج صدم درصد) از صادرات استان شامل خدمات فنی و مهندسی است که این میزان باید تقویت شود.

وی خاطرنشان کرد: می‌توان با اختصاص یکی از جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به اقتصاد دیجیتال، این موضوع را بیشتر مورد بررسی قرار داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =