زدودن انگ بزه از دامان خانواده‌ زندانیان ضروری است

کاشان- ایرنا- فرماندار ویژه کاشان گفت: زدودن انگ ناشی از بزه سرپرست از دامان خانواده‌های آسیب‌پذیر آنان با فرهنگ‌سازی عمومی و اطلاع رسانی دقیق با هدف افزایش سطح پذیرش اجتماعی، گسترش حمایت‌های مردم و رغبت برای تشریک مساعی همگانی ضروری است.

علی‌اکبر مرتضایی قهرودی شامگاه شنبه در همایش سحاب رحمت در سالن آمفی تئاتر دانشگاه علوم پزشکی کاشان افزود: خانواده زندانیان نه تنها هیچ نقشی در وقوع جرم ندارند، بلکه خود از قربانیان اصلی محسوب می‌شوند و همواره به علت نبود سرپرست و توانایی مالی در سایه سنگین جرم بسر ‌برده و بیش از سایرین در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند.

وی بیان کرد: نخستین گام برای کنترل و بهبود این شرایط کاستن از شمار خانواده زندانیان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانون مجازات اسلامی و تعیین مجازات جایگزین با هدف بازگرداندن سرپرست به کانون خانواده است که انتظار می‌رود این مهم در چارچوب قانون از سوی دستگاه قضا عمومیت بیشتری پیدا کند.

فرماندار ویژه کاشان اضافه کرد: باید با کارهای فرهنگی و آموزشی از وقوع جرایم پیشگیری داشت زیرا کرامت انسانی اجازه نمی‌دهد که این خانواده‌ها نیازهای اساسی خود را برای دیگران بازگو کنند، گرچه از سوی دیگر افراد نیکوکار به صورت گمنام برای تحصیل، اشتغال، دارو و درمان و حتی آزادی افرادی که ناخواسته گرفتار زندان شده‌اند، کمک می‌کنند.

وی ادامه داد: در ایران از سالیان دور حمایت از خانواده زندانیان به رسمیت شناخته شده و اقدام‌های موثری از سوی دولت و انجمن‌های حمایتی صورت پذیرفته اما گام‌های حمایتی بعدی باید در راستای اصلاح رویکردها با هدف توانمندسازی و خودکفایی آنان باشد.

نماینده مردم شهرستان‌های کاشان و آران‌وبیدگل در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: مجازات زندان گرچه به عنوان یک راه برای اصلاح، درمان، پیشگیری و رعایت عدالت در جامعه به منظور رویارویی با قانون شکنان و مجرمان پذیرفته شده و ضروری به نظر می‌رسد اما آسیب‌های ناشی از آن خانواده زندانیان را در ردیف قربانیان واقعی جرم قرار می‌دهد.

سید جواد ساداتی‌نژاد تاکید کرد: توجه به مسائل و مشکلات زیاد خانواده زندانیان که سرپرست خود را حتی اگر به صورت موقت از دست داده باشند، برای بازگشت به وضع تعادل و حفظ سلامت و امنیت جامعه امری ضروی است.

وی افزود: خیران نیک‌اندیش و بلندهمت این منطقه که به علت نیت‌های بزرگ و معنوی خود شهره کشور شده‌اند، شایسته است در زمینه حمایت‌های مادی و معنوی از خانواده زندانیان مانند گذشته گام بردارند تا در پیشگاه خداوند سبحان از اجری بزرگ‌تری برخوردار شوند.

نماینده کاشان و آران‌وبیدگل در مجلس با اشاره به ساخت بیش از یک‌هزار مسکن برای افراد نیازمند در این منطقه بیان کرد: ۷۷ درصد مدرسه‌های شهرستان و همچنین بیمارستان‌ها، سالن ورزشی، جاده و موسسه فرهنگی پیش‌تر از سوی نیکوکاران ساخته شده که شایسته است نسبت به حمایت از خانواده‌ افراد زندانی نیز اقدام کنند.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان کاشان نیز در این همایش گفت: از ابتدای سال‌جاری تا کنون افزون بر پرداخت ۳۲ میلیارد ریال به خانواده‌های زندانیان، هزینه ۱۵ فقره جهیزیه فرزندان آنها نیز تامین شده است.

علی فرزانه اضافه کرد: این انجمن بر پایه خدمت به خانواده‌های زندانیان تشکیل شده و با توجه به اساسنامه خدمات معیشتی، فرهنگی، تحصیلی، بهداشت و درمان، مسکن و مشاوره ارائه می‌دهد.

وی همچنین تشریح کرد: افزون بر تکفل امور خانواده‌ها، توانمندی دست‌کم یکی از اعضا خانواده و مهارت‌های زندگی و حرفه‌آموزی، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مهم‌ترین سرفصل‌ وظیفه‌های این انجمن است تا با توجه به آنها شاهد کاهش چشمگیر آسیب‌ها در جامعه باشیم.

نزدیک به یک‌هزار و ۳۰۰ نفر در زمان حاضر در زندان کاشان نگهداری می‌شوند که این شمار چهار برابر ظرفیت اسمی آن است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =