رئیس جمهوری مستعفی بولیوی خواستار توقف اعمال خشونت علیه مردم شد

تهران– ایرنا– «اوو مورالس» رئیس جمهوری مستعفی بولیوی که بعد از پذیرش پناهندگی‌اش از سوی مکزیک،‌ در این کشور مستقر شد، در واکنش به کشته شدن هوادارانش در درگیری با نیروهای امنیتی، از آنان خواست اعمال خشونت علیه مردم را متوقف کنند.

به گزارش خبرگزاری تاس از مکزیکوسیتی؛ مورالس در پیامی توئیتری، افزون بر درخواست از نیروهای مسلح و ماموران پلیس بولیوی برای متوقف کردن کشتار مردم نوشت: دستان این نیروها نباید به خون مردم آغشته شود.  

مورالس با متهم کردن «جنینه آنیِس» نایب رئیس دوم سنای بولیوی و دیگر مخالفان سیاسی خود به کشتار مردمی که برای درخواست بازگشت مردمسالاری، راهپیمایی و تظاهرات می‌کنند، خواهان پاسخگویی آنها در برابر جنایت‌های خود شد.

در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر ماه) بولیوی که در دور نخست آن مورالس رئیس جمهوری وقت پیروز شده بود، تظاهرات اعتراض‌آمیز و اعتصاب‌های گسترده‌ای در این کشور برگزار شد که در آن دستکم ۱۰ تن جان باخته و بیش از ۵۰۰ تن زخمی و مصدوم شدند.

سناتور  آنیِس، در پی کناره‌گیری مورالس از مقام خود در ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان ماه) و پناهنده شدن به مکزیک، خود را رئیس جمهوری موقت بولیوی اعلام کرد؛ آن هم در حالی که استعفای مورالس اید به طور رسمی به تأیید «مجمع قانونگذاری» متشکل از اعضای سنا و مجلس نمایندگان برسد اما آنیس در جلسه دیروز(سه‌شنبه) سنا برای انتخاب رئیس جمهوری موقت، ریاست جلسه را برعهده گرفت و اعلام ریاست جمهوری کرد. آن هم در حالی که در این جلسه، قانونگذاران حزب «حرکت برای سوسیالیسم» تحت حمایت مورالس حضور نداشتند. قانونگذاران بولیویایی پیشتر اعلام کرده بودند با توجه به حضور نیافتن نمایندگان حزب مورالس، سنای این کشور حدنصاب لازم برای بررسی استعفای مورالس را ندارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha