۲۵ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۴۷
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83557829
۰ نفر

برچسب‌ها

ناتو، ناتوان از تامین امنیت اعضا

تهران- ایرنا- درحالی که برخی مقامات آلمان و دیگر اعضای اروپایی سازمان پیمان آتلانیتک شمالی از عملکرد «ناتو» در سال‌های اخیر دفاع می‌کنند، شمار دیگری از آنان انتقادهای آتشین اخیر «امانوئل مکرون» به این پیمان نظامی را تایید می‌کنند و معتقدند ناتو دیگر ابتکار عمل لازم برای تامین امنیت اعضایش را ندارد

یک نماینده پارلمان آلمان در واکنش به دفاع مقامات این کشور از توانایی های ناتو تاکید کرد که این پیمان نظامی فاقد ابتکارات نظامی کافی برای تامین امنیت اعضایش است.
«یورگن تریتین» نماینده حزب سبزها در پارلمان آلمان (بوندستاگ) از نبود ابتکارات تسلیحاتی در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انتقاد کرد.
وی در مطلبی که برای نشریه اشپیگل آلمان نوشت مقامات این کشور از جمله «هایکو ماس» وزیر خارجه را به دلیل حمایت از قابلیت های ناتو به باد انتقاد گرفت.
تریتین با تایید اظهارات انتقادی «امانوئل مکرون» در خصوص ناتو تاکید کرد که این پیمان نظامی در وضعیت موجود، دیگر نمی تواند امنیت اعضای خود را تامین کند.
وی افزود: واقعیت این است که ناتو به دلیل منافع متفاوت اعضای خود، نمی تواند منافع امنیتی اعضای خود را همانند گذشته تامین نماید. این در حالی است که مداخله نظامی ترکیه در سوریه مستقیما منافع امنیتی اروپا را تهدید می کند و این خطر وجود دارد که تلاش ها برای مقابله را داعش را نابود کند.
به اعتقاد این سیاستمدار آلمانی در حالی که یک عضو ناتو (ترکیه) در حال نقض حقوق بشر و لشکرکشی به کشور دیگری است، باقی اعضای این پیمان در کناری ایستاده و تنها نظاره گر هستند.
پیشتر نیز «ولفگانگ شویبله» رئیس پارلمان آلمان وضعیت کنونی ناتو را به باد انتقاد گرفته و هشدار داده بود که جامعه جهانی با خطر «خودخواهی ملی گرایانه» مواجه است.
این سیاستمدار حزب دموکرات مسیحی طی سخنانی در پارلمان اروپا از اینکه اعضای پیمان نظامی ناتو تاب شنیدن انتقادها به آن را ندارند، ابراز تاسف کرد.
وی تمامی اعضای اتحادیه اروپا را به همکاری فراخواند و تاکید کرد که این اتحادیه تنها در صورتی کارآمد خواهد بود که به همکاری های خود ادامه دهد.
سه شنبه گذشته وزیر دفاع آلمان در واکنش به انتقاد رئیس جمهوری فرانسه درخصوص پیمان آتلانتیک شمالی گفت، برخلاف نظر مکرون، ناتو همچنان زنده و فعال است. «آنه گرت کارن باوئر» در کنفرانس مربوط به ناتو در برلین، سخنان رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر اینکه ناتو دچار مرگ مغزی شده را بسیار تند و مبالغه‌آمیز خواند.
وزیر دفاع آلمان افزود: به نظرم ناتو همچنان مانند گذشته زنده و فعال است و اعضای آن مانند آلمان باید سهم خود را ایفا کنند تا همین‌گونه بماند.
همچنین وزیر خارجه آلمان در پاسخ به انتقاد رئیس جمهوری فرانسه از پیمان سازمان اتلانتیک شمالی مبنی بر این که «ناتو دچار مرگ مغزی شد»، تاکید کرد، اروپا در سال‌های آینده نیز به وجود این پیمان نظامی نیاز دارد.
«هایکو ماس» در مطلبی برای نشریه اشپیگل که  یکشنبه گذشته انتشار یافت ؛ نوشت: خروج آمریکا از شمال سوریه و حمله نظامی ترکیه به مناطق کردنشین این کشور موجب شد تاامانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه از انفعال ناتو سخن بگوید.
به نوشته ماس اتفاقاتی که ظرف تنها چند روز رخ داد، قابل اعتماد بودن شرکای ناتو، اهمیت این پیمان و امنیت کشورها را نشان داد.
وزیر خارجه آلمان تاکید کرد که ۳۰ سال پس از فروریختن دیوار برلین، آینده ناامن تر و غیرقابل پیش بینی تر از همیشه شده است. امروز امنیت دیگر مسئله شرق و غرب نیست بلکه موضوع سیاست جهانی است و تفاوتی نمی کند که چه کسی در کاخ سفید حکومت می کند.
«امانوئل مکرون» در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه اکونومیست که پنجشنبه هفته گذشته منتشر شد، اظهار داشت، کشورهای اروپایی دیگر نمی‌توانند به آمریکا برای دفاع از اعضای ناتو تکیه کنند. وی افزود: اکنون ما شاهد مرگ مغزی ناتو هستیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha