کاهش جمعیت زندانیان نیازمند فرهنگ سازی است

کاشان- ایرنا- سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب کاشان گفت: بیش از یک هزار نفر در زندان مرکزی این شهرستان نگهداری می‌شوند که زیبنده جامعه نبوده و کاهش این جمعیت نیازمند فرهنگ‌سازی است.

روح‌الله دهقانی روز شنبه در نشستی با خبرنگاران کاشان تشریح کرد: نزدیک به یک‌هزار و ۳۰۰ نفر در زندان این شهرستان نگهداری می‌شوند که این شمار چهار برابر ظرفیت اسمی آن است.

وی به نقش انجمن حمایت از زندانیان، ستاد دیه و افراد نیکوکار در حمایت از آزادی زندانیان و کمک به خانواده‌های آنها اشاره کرد و افزود: نیکوکاران عضو انجمن حمایت از زندانیان کاشان به صورت گمنام فعالیت می‌کنند و اگر این همکاری و فعالیت‌ها وجود نداشت، با زندانی متراکم‌تر از زندان کنونی روبه‌رو بودیم.

سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب کاشان با اشاره به اینکه قانون مجازات اسلامی سال ۹۲ به بحث جایگزینی حبس پرداخته، تاکید کرد: باید با همکاری قاضی‌ها به موضوع جایگزینی حبس بیشتر توجه شود، با در نظر گرفتن آنکه اشتغال زندانیان پس از آزادی، از جرائم بعدی هم پیشگیری می‌کند.

وی به بازپذیری زندانیان هم اشاره و بیان کرد: برخی از آنها به آغوش جامعه بازگشته‌اند و از آنها در رنگ‌آمیزی جدول خیابان‌ها و فضای سبز استفاده می‌شود.

دهقانی با اشاره به سیاست‌های کلی نظام، ابلاغی رهبری معظم انقلاب یادآور شد: یکی از این سیاست‌ها کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها بود که دستورالعمل آن نیز از سوی رییس قوه قضاییه به دادگستری‌ها ابلاغ شده است.

وی همچنین پیشگیری از وقوع جرم را جزو رویکردهای جدید قوه قضاییه برشمرد و ادامه داد: موضوع بسیار حائز اهمیت است و رییس دستگاه قضا توجه ویژه‌ای به آن دارد.

سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب کاشان با اشاره به تشکیل ستاد پیشگیری از وقوع جرم در این شهرستان عنوان کرد: بر اساس بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی، وظیفه پیشگیری از جرم بر عهده قوه قضاییه گذاشته شده اما تنها مدیریت موضوع بر عهده این قوه است.

وی در ادامه شرایط اقتصادی و فشار تحریم‌های ناجوانمردانه را مورد اشاره قرار داد و افزود: نمی‌توان منکر فشارها شد اما چالش‌های پیش‌رو باید با کمک اصحاب رسانه در توجیه افکار عمومی برای توضیح معذوریت‌های مسوولان برای این تصمیم‌گیری‌ها، مدیریت شود.

دهقانی، برخی نهادها و دستگاه‌های فرهنگی را کم‌کار و منفعل دانست و گفت: پیشگیری مقدم بر وقوع جرم و یکی از نتیجه‌های این کم‌کاری‌، افزایش طلاق در جامعه است؛ این نهادها باید با فعالیت‌های فرهنگی به جامعه جهت دهند.

وی اضافه کرد: عامل مهم پیشگیری اجتماعی، آموزش است و اگر مردم نسبت به حقوق، قوانین و مقررات آشنایی و آگاهی داشته باشند، به یقین از وقوع جرایم در جامعه کاسته خواهد شد.

شهرستان کاشان با جمعیت بیش از ۳۶۵ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =