ماهانه ۷۰۰ کیلوگرم آرد یارانه‌ای بین عشایر آذربایجان‌غربی توزیع می‌شود

ارومیه- ایرنا- سرپرست اداره‌کل امور عشایری آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه امسال هشت هزار تُن آرد خانه‌پزی و خبازی بین برخی از خانوارهای عشایری این استان توزیع شده، گفت: ماهانه حدود ۷۰۰ کیلوگرم آرد رایانه‌ای بین آنان توزیع می‌شود.

علی بهادری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری با حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت از این آرد بهره‌مند شده‌اند، افزود: آرد مورد نیاز خانه‌پزی به خانوارهای فاقد خبازی عرضه می‌شود تا بتوانند نان مورد نیاز خود را تامین کنند.

وی اظهار داشت: عشایر با امکانات محدود نقش برجسته و مهمی را در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند و حمایت‌های لازم از این قشر صورت می‌گیرد.

سرپرست اداره‌کل امور عشایری آذربایجان‌غربی اضافه کرد: همچنین یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار مرتع و۶۰ هزار هکتار از اراضی آبی و دیم آذربایجان‌غربی در اختیار عشایر این استان است.

بهادری اظهار داشت: عشایر استان سالانه ۵۵ هزار تن شیر، ۱۵ هزار تن گوشت و سه هزار تن پشم را تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند.

وی بیان کرد: همچنین تولید ۶۷ هزار تن انواع محصولات زراعی، ۸۸ هزار تن انواع محصولات باغی و ۸۲ هزار تن انواع محصولات علوفه‌ای از دیگر محصولات تولیدی عشایر آذربایجان‌غربی است.

وی گفت: تولید سالانه ۴۲ هزار مترمربع انواع صنایع دستی داری و غیرداری از جمله انواع فرش، گلیم، جاجیم، کلاه، دستکش، پاپوش و گیوه از دیگر محصولات تولیدی عشایر است.

۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار با ۵۹ درصد زیرپوشش عشایر استان است؛ عشایر استان ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل هستند و ۳۳۶ روستای آذربایجان‌غربی نیز ویژه عشایر است.

عشایر آذربایجان‌غربی ۲ میلیون واحد دامی دارند که ۶۰ هزار واحد از این دام‌ها، دام بزرگ و مابقی دام کوچک هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =