نایب رییس زنان فدراسیون شطرنج: تمرکزمان بر روی المپیاد جهانی است

تهران- ایرنا - نایب رییس زنان فدراسیون شطرنج گفت: با پایان مسابقات قهرمانی کشور و مشخص شدن ترکیب تیم ملی شطرنج زنان، تمام تمرکز فدراسیون بر روی آماده‌سازی این تیم برای حضور در المپیاد جهانی است.

«شادی پریدر» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مسابقه‌های قهرمانی زنان ایران روز گذشته به پایان رسید و در نهایت ۱۲ نفر برتر آن در رشت به مصاف هم رفتند. در این دوره از رقابت‌ها هر چند که عنوان قهرمانی به «آناهیتا زاهدی‌فر» رسید و «آنوشا مهدیانی» و «مطهره اسدی» دوم و سوم شدند، اما شاهد درخشش برخی از دختران نوجوان نیز بودیم؛ این سه نفر در گذشته مدال‌های جهانی و آسیایی زیادی در رده‌های سنی داشتند. یکی از  پدیده‌های این دوره از رقابت‌ها «فریماه جلالی» بود که تا چند دور حتی به صدر جدول نیز رسید.

نایب رییس زنان فدراسیون شطرنج اظهار داشت: با مشخص شدن سه نفر برتر کشور به زودی ترکیب نهایی تیم ملی زنان مشخص می‌شود و سه نفر دیگر نیز توسط کمیته فنی فدراسیون تشکیل خواهد شد. پس از نهایی شدن ترکیب تمام تمرکز فدراسیون بر روی آماده‌سازی تیم برای حضور در المپیاد جهانی شطرنج است که تابستان ۱۳۹۹ در شهر مسکو در کشور روسیه برگزار خواهد شد. تیم ایران در گروه A المپیاد جهانی باید به رقابت‌ با کشورهای برتر بپردازد.

وی افزود:‌ مسابقات اصلی و بین‌المللی تحت نظر فدراسیون شطرنج به پایان رسیده و شطرنج‌بازان به صورت انفرادی در تورنمنت‌های مختلف شرکت می‌کنند.

نخستین استاد بزرگ شطرنج زنان ایران گفت: تاکنون سه نفر مورد نظر کمیته فنی انتخاب نشدند اما تلاش این است که به زودی ترکیب نهایی تیم ملی زنان مشخص شود.

پریدر در پایان گفت: «مبینا علی‌نسب» چند ماه گذشته توانست عنوان نایب قهرمانی جوانان جهان را کسب کند که عنوان مهمی است. این دومین شطرنج‌باز دختر ایرانی است که به این عنوان مهم دست پیدا می‌کند. پیش از وی «سارا سادات خادم‌الشریعه» به این عنوان دست پیدا کرده بود. خادم‌الشریعه هم اکنون با یک تیم ایتالیایی در رقابت‌های قهرمانی باشگاه‌های اروپا حضور دارد.

روز گذشته (شنبه) در پایان 11 دور رقابت‌ شطرنج قهرمانی زنان ایران، «آناهیتا زاهدی‌فر» از تهران با غلبه بر «مطهره اسدی» از مازندران به عنوان قهرمانی کشور دست یافت و مستقیم جواز حضور در مسابقات قهرمانی آسیا را کسب کرد. آنوشا مهدیانی و مطهره اسدی به عناوین دوم و سوم رسیدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha