رقابت ازبکستان با قزاقستان برای جذب سرمایه‌گذاری به آسیای مرکزی

تهران – ایرنا – یک مقام ارشد صندوق بین‌المللی پول تاکید کرد که رقابت ازبکستان و قزاقستان برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی به آسیای مرکزی موجب تقویت اقتصاد هر دو کشور خواهد شد.

مارک هورتون دستیار مدیر بخش آسیای مرکزی و خاورمیانه صندوق بین‌المللی پول در همین ارتباط خاطرنشان کرده که گشایش اخیر ازبکستان به روی سرمایه‌گذاری خارجی موجب یک "رقابت سالم" در آسیای مرکزی خواهد شد و بطور بالقوه موجب تقویت اقتصاد قزاقستان هم خواهد شد.

هورتون در جریان دیدار از شهر نورسلطان قزاقستان در گفت و گویی با بلومبرگ گفت: ازبکستان در زمینه جذب سرمایه‌گذاری بطور مثبتی رقیب قزاقستان خواهد بود.

وی افزود: این رقابت موجب می‌شود که هر دو کشور برای بهبود شفافیت و چهارچوب‌های سیاست‌گذاری و محیط کسب‌وکار و تجاری خود بیشتر تلاش کنند.

بر اساس این گزارش، گشایش اخیر ازبکستان به روی سرمایه‌گذاری خارجی پس از سال‌ها انزوا، ‌ تهدیدی بالقوه برای موقعیت قزاقستان به عنوان قدرت اقتصادی آسیای مرکزی محسوب می‌شود.

ازبکستان با ۳۳ میلیون نفر جمعیت، یک‌ونیم برابر قزاقستان جمعیت دارد اما بنا بر آمار صندوق بین‌المللی پول، ‌ اقتصاد این کشور سه برابر کوچکتر از اقتصاد قزاقستان است.

هورتون گفت: مقامات ازبکستان تمایل زیادی به دریافت توصیه‌های سیاست‌گذاری و کمک‌های فنی از صندوق بین‌المللی پول دارند و در حال آغاز اصلاحات گسترده و پیچیده‌ای در مدت زمان کوتاهی هستند.

این مقام صندوق بین‌المللی پول افزود:‌ ازبکستان بازار بزرگتر و اقتصادی متنوع و توسعه‌یافته بخصوص در بخش صنعت دارد و از این رو الزاما در برابر قزاقستان در تمام بخش‌ها رقابت نخواهد کرد. این کشور باید به دنبال راههای برای استفاده از تجربیات گذشته قزاقستان در زمینه جذب سرمایه‌گذاری خارجی باشد و هر دو کشور باید از همکاری و سرمایه‌گذاری دوجانبه استقبال کنند.

بر اساس اطلاعات وزارت اقتصاد قزاقستان، تجارت دوجانبه بین قزاقستان و ازبکستان از ۱.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ به ۲.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ افزایش یافت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =