استاندار خراسان شمالی: افزایش خودسرانه قیمت کالا ممنوع است

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: هرگونه افزایش خودسرانه نرخ کالا و خدمات عمومی ممنوع است و تغییر قیمت‌ها فقط با مصوبه ستاد تنظیم بازار استان و کشور میسر خواهد بود.

 محمدعلی شجاعی روز شنبه در نشست هم اندیشی با اصناف و بازاریان خراسان شمالی که با محوریت سهمیه بندی و اصلاح قیمت بنزین برگزار شد، اظهار داشت: هم اکنون در جنگ اقتصادی هستیم و دشمنان که نمی توانند در جنگ نظامی پیروز شوند، تحریم های شدید اقتصادی را بر کشور تحمیل کرده اند.

وی اقدام اخیر در راستای تغییر قیمت سوخت را تصمیمی کارشناسی در شورای عالی اقتصادی سران سه قوه بیان کرد و ادامه داد: نگاه حاکمیتی در این طرح وجود دارد و با همراهی مردم در کنار قوای کشور از این پیچ اقتصادی هم گذر خواهیم کرد و عواید حاصله از اجرای این طرح به ۱۸ میلیون خانوار خواهد رسید.

وی با بیان اینکه ممکن است در ابتدای اجرای این طرح مشکلاتی ایجاد شود،  اظهار داشت: البته برای اعتلا و عزت نظام و وطن مشکلات را تحمل خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: ما مشکلات کسبه را می دانیم و این را هم می دانیم که نبود ثبات در بازار و نوسان قیمت ها، مشکلات زیادی برای بازار درست می کند.

استاندار خراسان شمالی افزود: اما این را هم باید بدانیم که این مشکلات و ایجاد فشارها داخلی نیست و گاهی به اندازه ای فشار وارد می کنند که ما را متلاشی کنند اما ملت ما نشان داده است که بر سر آرمان های نظام ایستادگی می کند.

وی گفت: ۲۶ هزار واحد صنفی استان هر یک پایگاهی مردمی است و شک نکنید که نمی خواهیم باری بر دوش شما بگذاریم و مشکل شما را درک می کنیم اما نگذارید در این شرایط سخت، دشمنان سوء استفاده کنند.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی تاکید کرد: با کسانی که قصد ایجاد مشکل داشته باشند به شدت برخورد خواهد شد.

شجاعی افزود: نگاه در اجرای این طرح برپایی عدالت است و باید توجه کرد که ۲ دهک بالای جامعه هفت برابر دهک های دیگر از یارانه سوخت استفاده می کنند و با همین نگاه و برای اجرای عدالت این تصمیم گرفته شد که درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی حاصل از اجرای این طرح به حساب ۱۸ میلیون خانواده واریز می شود.

وی گفت: با آنالیزی که انجام شده تاثیر سوخت بر بخش های تولید، توزیع و خدمات ۴ درصد است و باید تاثیر مثبت این طرح تشریح شود و مردم آثار آن را خواهند دید.

استاندار خراسان شمالی همچنین با اشاره به برخی مشکلات در حوزه نان، با بیان اینکه مشکلات نانوایی ها و نانوایان را می داند، اظهار داشت: به مشکلات نانوایی های استان نیز رسیدگی می شود و همچنین از اتاق اصناف می خواهم تا دیگر مشکلات بازار را هم احصا کند تا به آنها پرداخته و یک به یک حل شوند.

سجاعی با بیان اینکه برخی تحرکات در راستای منافع سیاسی، جناحی و شخصی است،  خطاب به حاضران گفت: سرباز دیگران نباشید و در حالیکه هر سه قوه تاکید دارند که این طرح اجرا می شود باید طوری آن را اجرا کنیم که با همکاری هم و بدون مشکل عملیاتی شود.

رئیس اتاق اصناف بجنورد نیز در این جلسه با بیان اینکه در مورد افزایش نرخ بنزین باید طوری برنامه ریزی کنیم که سوء استفاده کنندگان اجازه تحرک پیدا نکنند،  اظهار داشت: اگرچه با توجه به ثبات نرخ ارز، افزایش قیمت سوخت بر حوزه خدمات اثر نخواهد داشت اما تاثیر آن بر شبکه های مویرگی حمل و نقل را نمی توان انکار کرد.

مهدی امیدوار افزود: به صرف گران شدن بنزین، هرگونه افزایش قیمت، آن هم به صورت غیرمتعارف، توجیه ندارد و بازرسی ها و گشت های بازرسی افزایش خواهند یافت تا حقی از مردم ضایع نشود.

در خراسان شمالی ۲۶ هزار واحد صنفی فعال است و علاوه بر آن ۳۱ فروشگاه زنجیره ای و ۲۵ فروشگاه بزرگ در این استان دایر است.  

همچنین در شهر ۲۱۰ هزار نفری بجنورد، مرکز خراسان شمالی، ۱۲ هزار تن از کسبه مشغول فعالیت هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =