حمله پلیس فرانسه به معترضان در یک‌سالگی جنبش جلیقه‌زردها

تهران- ایرنا- رسانه‌های فرانسه اعلام کردند، امروز(شنبه) در سالگرد اعتراض‌ها به نظام سرمایه‌داری و سیاست‌های اقتصادی دولت «امانوئل مکرون» موسوم به «جنبش جلیقه زردها»، حمله نیروهای پلیس این کشور به معترضان با شلیک گاز اشک‌آور شدت یافته است.

روزنامه «ون مینوت» فرانسه در این رابطه نوشت: جلیقه‌زردها امروز در پاریس، لیون، مارسی و سراسر این کشور، چندین رویداد را برنامه‌ریزی کرده‌اند تا سالگرد جنبش خود را برگزار کنند.
فراخوان‌های بسیاری برای برگزاری تظاهرات در شبکه‌های اجتماعی اعلام شده اما مشخص نیست که آیا آنها به طور گسترده دنبال خواهند شد یا نه. وزارت کشور برای بسیج تعداد زیادی از نیروهای پلیس برنامه‌ریزی کرده است.

ده‌ها نفر از جلیقه‌زردها در پاریس از ساعت‌های نخستین امروز با آتش‌ روشن کردن، اقدام به بستن کمربندی این شهر و میدان «ایتالی» کردند که این اقدام با واکنش نیروهای پلیس همراه شد و آنها با گاز اشک‌آور به معترضان هجوم آورد.

به نوشته این روزنامه، تا ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی، ۳۳ نفر از معترضان از سوی نیروهای پلیس دستگیر شده و یک هزار و ۲۴ مورد کنترل پیشگیرانه از سوی پلیس به عمل آمده است. 
همچنین ۲۷۰ اقدام اعتراضی برای پایان هفته در فرانسه برنامه‌ریزی شده انتظار می‌رود هزاران نفر از جلیقه‌زردها در خیابان‌های پاریس حضور یابند و بر این اساس، دستکم ۲۳ ایستگاه مترو بسته خواهد شد.

براساس اعلام فراخوان برای حضور در خیابان «شانزه لیزه»، ۶ هزار و ۸۰۰ نفر اعلام آمادگی کرده‌اند آن هم در حالی که ستاد مرکزی پلیس پاریس، برگزاری هرگونه تظاهرات در روز شنبه در این خیابان را ممنوع اعلام کرده است.
یک تظاهرات برای بعدازظهر امروز در میدان «فرانز لیتز» در منطقه دهم و همچنین میدان «ایتالی» در منطقه ۱۸ پاریس برنامه‌ریزی شده است. خودروهای آبپاش برای متفرق کردن معترضان در میدان ایتالی مستقر شده‌اند.

جنبش اعتراضی علیه نظام سرمایه‌داری در فرانسه و سیاست‌های دولت «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری این کشور امروز به یکسالگی خود رسید؛ جنبشی که با حدود ۲۸۲ هزار نفر در ۱۷ نوامبر سال میلادی گذشته آغاز شد و هنوز به حیات خود ادامه می‌دهد.

تارنمای خبری شبکه «فرانس ۲۴» نیز امروز گزارش داد، معترضان جلیقه‌زرد این هفته در تلاش هستند تا به دولت نشان دهند همچنان می‌توانند در نخستین سالگرد جنبش، از آن پشتیبانی کنند. تعداد شرکت‌کنندگان در اعتراض‌ها و میزان خشونت در ماه‌های اخیر از اوج جنبش به این سمت به شدت کاهش یافته است. بیش از ۲۰۰ مورد تظاهرات پیش‌بینی شده است که مقام‌های انتظار دارند هزاران نفر از مردم در پایتخت تجمع کنند.

مقام‌ها گفته‌اند، میزان اعتراض‌های پایان هفته مشخص نیست اما «لوران نونز» وزیر مشاور در وزارت کشور فرانسه گفته، این اعتراض‌ها نسبت به هفته‌های پیشین برجسته‌تر است.

شنبه دشوار برای مکرون
«فرانس ۲۴» به نقل از یک منبع امنیتی فرانسه نوشت: یک بسیج قابل توجه از سوی معترضان وجود خواهد داشت اما در مقیاسی که در ماه‌های دسامبر و ژانویه در سطح ملی شاهد آن بودیم، نیست. معترضان در آخرین لحظه در تلاشند تا علیه ما به طور غافلگیرانه‌ای بسیج شوند؛ ما انتظار شنبه‌ای دشوار را داریم.

راهپیمایی‌هایی در دیگر شهرها از جمله بوردو، لیل و تولوز نیز با حضور هزاران نفر پیش‌بینی می‌شود. با این وجود، چالش بزرگ خیابانی برای مکرون ممکن است ناشی از اعتراض‌های آخر این هفته نباشد زیرا اعتصاب اتحادیه‌های کارگری و صنفی در روز پنجم دسامبر(۱۴ آذرماه) در اعتراض به اصلاحات نظام بازنشستگی برنامه‌ریزی شده است.امروز پایان پنجاه‌وسومین هفته اعتراض‌های مردمی علیه نظام سرمایه‌داری در فرانسه است.

طبق آمارهای تازه وزارت دادگستری فرانسه، پلیس این کشور از ابتدای شکل‌گیری جنبش جلیقه‌زردها تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر از طرفداران این جنبش را دستگیر کرده است.
براساس این گزارش، دادگاه‌های فرانسه بیش از سه هزار فقره حکم قضایی علیه اعضای این جنبش صادر و آنها را به شرکت در «شورش‌های جمعی» و «حمله به نیروهای انتظامی» متهم کرده‌اند.

جنبش جلیقه‌زردها در حالی به حیات خود ادامه می‌دهد که طبق نظرسنجی منتشر شده چهارشنبه هفته گذشته «البل - Elable»، بیش از ۵۵ درصد فرانسوی‌ها از این جنبش حمایت و یا ابراز همدردی می‌کنند، اما ۶۳ درصد نیز نمی‌خواهند این جنبش از سر گرفته شود.

«امانوئل مکرون» در طول یک سال اعتراض‌های مردمی به سیاست‌های دولتش که از آنها به سیاست‌های ناعادلانه تعبیر می‌شود، تلاش کرد از یک سو این اعتراض‌ها را سرکوب کند و از سوی دیگر با اجرای طرح «گفت‌وگوی ملی» به گونه‌ای نشان دهد که برای پاسخ به مطالبات مردمی تلاش می‌کند. اما این تلاشها تاکنون به رضایت مردم منجر نشده است.
۲۰۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =