مصطفی رحمان‌دوست دبیر جایزه کتاب ماه و سال کانون شد

تهران- ایرنا- انتخاب مصطفی رحمان‌دوست به دبیری «جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان»، اجرای نمایش «درخشنگ» و برگزاری هشتادمین نشست توسعه و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی با موضوع «هوش و خواندن» از جمله اخبار امروز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

به گزارش روز شنبه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مصطفی رحمان‌دوست شاعر و نویسنده نام‌آشنا با حکم مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به‌عنوان دبیر «جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان» منصوب شد. فاضل نظری مدیرعامل کانون این حکم را به‌ پیشنهاد شورای سیاست‌گذاری این رویداد امضا کرده و برگزاری جایزه کتاب ماه و سال را فرصت ارزشمندی دانسته که علاوه بر ارزیابی دقیق و کارشناسی کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان امکان معرفی و حمایت از آثار فاخر و هویت بخش این حوزه را فراهم می‌سازد.

وی در این حکم اظهار امیدواری کرده با بهره‌مندی از ظرفیت‌های عظیم دانش و تجربه گرانسنگ نویسندگان، شاعران، و ناشران کتاب و توجه به ارزش‌های فرهنگ اصیل ایرانی  و اسلامی و ملاحظه سیاست‌ها و جایگاه فرهنگی کانون، در مسیر اجرای سیاست‌های شورای سیاست‌گذاری این جایزه ادبی و جریان‌سازی و اعتلای آثار ادبی حوزه کودک و نوجوان گام‌های مؤثری برداشته شود.

بر اساس این گزارش «جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان» قرار است از سوی کانون و با هدف ایجاد بستر مناسب جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی و معرفی کتاب‌های برگزیده حوزه کودک ونوجوان و حمایت از ناشران این حوزه برگزار شود.

رییس شورای سیاست‌گذاری این رویداد محمدرضا زمردیان معاون فرهنگی کانون است و اعضای شورای سیاست‌گذاری این رویداد - علاوه بر دبیر - از حمیدرضا شاه‌آبادی، و محسن هجری دو نویسنده، افسون امینی مدیر کل آفرینش‌های فرهنگی کانون، انسیه موسویان مدیرکل و اعظم بزرگی کارشناس مسئول آفرینش‌های ادبی و هنری کانون تشکیل شده است. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به زودی جزئیات بیشتری از چگونگی برگزاری این رویداد منتشر می‌کند.

 

اجرای نمایش درخشنگ در مرکز تئاتر کانون

نمایش درخشنگ به نویسندگی و کارگردانی علیرضا آقایی از روز یک‌شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در پارک لاله روی صحنه می‌رود. با تمام شدن زمان اجرای نمایش بی‌چیز به نویسندگی و کارگردان مهدی‌ فرشیدی‌سپهر، درخشنگ نمایشی است از هنرمندان ایلامی که پیشتر در آن شهر روی صحنه رفته بود و اکنون قرار است از فردا هر روز به جز شنبه‌ها در ساعت ۱۸ در سالن گلستان مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در پارک لاله تهران روی صحنه برود.

این نمایش که در جشنواره بین‌المللی مبارک سال ۱۳۹۷، جشنواره ایشارا هندوستان سال ۱۳۹۷ و جشنواره بورسا ترکیه سال ۱۳۹۸ حضور داشته است، تاکنون موفق به دریافت جایزه بهترین نمایشنامه ایرانی از نگاه دپارتمان منتقدان هفدهمین جشنواره بین‌المللی مبارک شده است. همچنین از سوی نمایشگران عروسکی ایران در جشن اردیبهشت تئاتر سال ۱۳۹۸ از کارگردانی نمایش درخشنگ تقدیر شد. محمد اکبریان، شیما دل‌هنر، محمدامین بازوند، مهرداد رضایی، حسنا صندوق‌آبادی و بهناز مهدیخواه به عنوان بازیگر و بازی‌دهنده عروسک حضور دارند. در خلاصه نمایش آمده است: انسان‌ها برای به دست آوردن آخرین سیب دنیا با هم جنگ می‌کنند. درخت سیب کنار زمین بازی بچه‌ها قرار دارد. دو کودک تلاش می‌کنند تا مانع جنگ شوند.

سایر عوامل این نمایش عروسکی عبارتند از: مشاور هنری: بهناز مهدیخواه، انیماتور: امیر رشیدی‌فر، شاعر: محمدرضا رستم‌پور، آهنگ‌ساز: آرش سلگی، طراح و سازنده عروسک: بهناز مهدیخواه، طراح صحنه: علیرضا آقایی، ساخت دکور: محمد اکبریان، شیما دل‌هنر، طراح نور: محمدرضا شاملوفر، طراح پوستر و بروشور: فاطمه الماسی، عکاس: علی شوهانی‌نژاد، مدیر تولید: مژده زکریاپور و روابط عمومی و تبلیغات مجازی: روژین ستاری و روشنک کریمی                             

دیدن این نمایش به جز روزهای پنج‌شنبه و جمعه، برای گروه‌های بالای ۴ نفر تخفیف ویژه دارد. نمایش درخشنگ با هماهنگی قبلی در سانس‌های صبح ویژه مدارس و مهدهای‌کودک و بعدازظهرها برای عموم علاقه‌مندان اجرا می‌شود. علاقه‌مندان برای تهیه بلیت می‌توانند از طریق سایت تیوال به‌ نشانی https://www.tiwall.com/p/derakhshang۲ و یا شماره ۰۹۲۲۳۹۳۲۸۹۲ اقدام کنند.

نشست «هوش و خواندن» در کتابخانه مرجع کانون

هشتادمین نشست توسعه و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به موضوع «هوش و خواندن» اختصاص دارد. در این نشست میرشهرام صفری پژوهش‌گر و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و سعید رضایی پژوهش‌گر، روان‌شناس و مدرس دانشگاه، سخن خواهند گفت. تعریف هوش، هوش و خواندن، تعامل انسان و ماشین برای خواندن، اثرات هوش مصنوعی بر خواندن انسان و خواندن و یادگیری، از جمله سرفصل‌های این نشست به شمار می‌رود.

نشست «هوش و خواندن» ساعت ۱۴ روز دوشنبه ۲۷ آبان در کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی (وزرا)، مجتمع شهید ملک شامران، پلاک ۲۴ برگزار خواهد شد. مجموعه نشست‌های «ترویج خواندن» دوشنبه‌ آخر هر با حضور صاحب‌نظران عرصه‌ هنر و ادبیات کودک و نوجوان در محل این کتاب‌خانه برگزار می‌شود و حضور علاقه‌مندان در این نشست‌ها مانعی ندارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =