همکاری ایران و چین در زمینه مبارزه با فساد توسعه یابد

تهران - ایرنا - رئیس سازمان بازرسی کل کشور در دیدار با رئیس ستاد رسیدگی به پرونده‌های کمیسیون ملی نظارت جمهوری خلق چین گفت: اقدامات اجرایی در راستای تفاهمنامه همکاری ایران و چین در زمینه مبارزه با فساد توسعه یابد.

به گزارش امروز (شنبه) سازمان بازرسی کل کشور، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن درویشیان در دیدار با «چن گو منگ» رئیس ستاد رسیدگی به پرونده‌های کمیسیون ملی نظارت جمهوری خلق چین و هیأت همراه با بیان اینکه سازمان بازرسی کل کشور به‌عنوان عالی‌ترین نهاد مبارزه با فساد در ایران شناخته می‌شود، افزود: سازمان بازرسی کل کشور در عین‌ حال بالاترین نهاد آمبودزمانی، یعنی نهاد رسیدگی‌کننده به شکایات مردم است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه فساد و ناراستی در هیچ فرهنگ، مذهب، دین، آئین و حکومت و کشوری پذیرفته نیست، بنابراین مبارزه با فساد یک هدف مشترک همه ملت‌ها است و در رابطه با مقابله با فساد و شناسایی و رفع ساختارهای فسادزا، سازمان بازرسی کل کشور ایران، اقدامات مؤثری انجام داده است.

درویشیان با تأکید بر همکاری و افزایش تعامل دو کشور در زمینه مبارزه با فساد گفت: برخی شیوه‌های مبارزه با فساد که در کمیسیون نظارت چین مورد توجه است، شیوه‌های نو و مؤثری است که این آمادگی را داریم که هم شیوه‌ها، دستاوردها و نوآوری‌هایی که ایران در زمینه مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری داشته را به طرف چینی منتقل کنیم و هم این آمادگی را داریم که از تجارب کمیسیون نظارت چین استفاده کنیم.

رئیس سازمان  بازرسی کل کشور درباره توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه مبارزه با فساد گفت: تفاهم‌نامه همکاری که پیش‌ از این بین دو کشور منعقد شده، باید تکمیل شود و اقدامات عملی و اجرایی در این زمینه توسعه یابد.

وی درباره توسعه روابط دو کشور در قالب سازمان همکاری‌های شانگهای خاطرنشان کرد: ایران عضو ناظر این سازمان است و درخواست ما این است که عضو دائم این سازمان و پیمان باشیم تا امکان همکاری و بهره‌مندی از این پیمان برای ایران بیشتر فراهم شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره افزایش همکاری و تعامل دو کشور در راستای تقویت ابتکار «یک پهنه و یک‌راه» و «مسیر ابریشم دریایی» اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در این خصوص آمادگی خود را اعلام می‌کند و امیدواریم همکاری ایران و چین که سابقه روابط دیرینه در همه زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی داشته‌اند، بیشتر از گذشته، تداوم و افزایش یابد.

درویشیان افزود: انتظار این است که در دوره‌ای که با تروریسم اقتصادی از سوی آمریکا مواجه هستیم، کمیسیون نظارت چین که از جایگاه بسیار بالا و مؤثری در چین و حزب کمونیست چین برخوردار است، در راستای رفع موانع و توسعه روابط اقتصادی دو کشور کمک کند.

همچنین در این دیدار، چن گو منگ رئیس ستاد رسیدگی به پرونده‌های کمیسیون ملی نظارت جمهوری خلق چین و عضو کمیسیون مرکزی بازرسی انضباطی حزب کمونیست، با ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: سازمان بازرسی کل کشور ایران همواره یکی از شرکای مهم کمیسیون نظارت و بازرسی چین بوده و خواهد بود. پیشتر این همکاری‌ها عمق بسیار خوبی داشته و در جریان سفر رئیس قبلی سازمان بازرسی ایران به چین، مذاکرات بسیار خوبی در راستای تجارب دو کشور در زمینه مبارزه با فساد داشتیم.

وی ادامه داد: دو کشور از تاریخ بسیار کهنی برخوردار هستند و زمینه همکاری تاریخی دو کشور در کتاب‌های تاریخی مشهود است و در زمان کنونی نیز ایران و چین توانستند پتانسیل‌های یکدیگر را شناخته و در راستای ارتقای همکاری بیشتر گام‌های اساسی بردارند.

چن گو منگ پیشنهادهای رئیس سازمان بازرسی کل کشور را سازنده و در راستای پیشبرد اهداف دو ملت ارزیابی کرد و گفت: تمام این پیشنهادها را به جدیت دنبال خواهیم کرد تا این‌گونه سفرها پربارتر و اجرایی‌تر شود. حتماً گزارش نهایی این سفر و دیدارهایی که در جریان آن انجام شد را در اختیار اعضای بالای حزب کمونیست خواهیم گذاشت. هر کاری که در چارچوب اختیارات ما باشد، انجام خواهیم داد و گزارش آن را از طریق معاونت بین‌الملل به اطلاع سازمان بازرسی کل کشور ایران خواهیم رساند.

رئیس ستاد رسیدگی به پرونده‌های کمیسیون ملی نظارت چین با تأکید بر تحکیم همکاری‌های دو طرف گفت: کمیسیون نظارت چین و سازمان بازرسی کل کشور با توجه به اینکه به لحاظ ساختاری نیز به هم نزدیک هستند، می‌توانند با تحکیم قراردادهای فی‌مابین در راستای اجرایی شدن همکاری‌ها نقش بسیار مهمی ایفا کنند.

همچنین هیأت چینی با حضور در سمینار «هم‌اندیشی کمیسیون ملی نظارت و بازرسی انضباطی حزبی جمهوری خلق چین و سازمان بازرسی کل کشور»، تجارب خود در زمینه مبارزه با فساد و رسیدگی به شکایات مردمی را در اختیار بازرسان و کارشناسان سازمان قرار داده و به سؤالات آنان پاسخ گفتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =